W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawa prawna

System nieodpłatnej pomocy jest regulowany Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej oraz Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Ostatnie wprowadzone do niej zmiany weszły w życie 16 stycznia 2021 r. Tekst jednolity ustawy znajduje się w Dz. U. z 2021 r. poz. 945. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i zostało opublikowane w Dz.U. z 2018 r. pod pozycją 2492. W dniu 1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Rozporządzenie to znajduje się w Dz.U. z 2021 r. poz. 2500.

Przejdź do Ustawy

W pliku z Ustawą znajdują się dwa załączniki, które odpowiadają:

  • Oświadczeniu o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej

(Oświadczeniu, o którym mowa w art. 4 ust.2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej); oraz

  • Oświadczeniu o świadomości uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej od osoby niebędącej adwokatem, radcą prawnym albo doradcą podatkowym. Oświadczenie to składa się tylko z momencie zaistnienia takowej sytuacji

(Oświadczeniu osoby uprawnionej, o której mowa w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej)

Przejdź do Rozporządzenia

Załącznikami do Rozporządzenia są:

  • Wzór karty informacyjnej poradnictwa;
  • Wzór części A oraz części B karty pomocy;
  • Kategorie spraw z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego;
  • Wzór zbiorczej informacji o wykonaniu zadania polegającego na udzieleniu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej.
{"register":{"columns":[]}}