W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć bezpośrednio we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Abudży

Adres: 10, River Niger St., off Danube St., Maitama, Abudża, Nigeria
Tel.:
+234 805 200 0204
E-mail: abuja.consulate@msz.gov.pl

Obywatele i rezydenci Ghany mogą ponadto wnioskować o wizy krótkoterminowe Schengen w Ambasadzie Holandii w Akrze, która reprezentuje Polskę na terytorium Ghany. W celu umówienia się na spotkanie, postępuj zgodnie z procedurą na stronie www.vfsglobal.com

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego w placówce dyplomatycznej umów się w systemie e-Konsulat: https://secure2.e-konsulat.gov.pl wybierając odpowiednią zakładkę: "Wiza Schengen – Zarejestruj Formularz".

Udostępnianie terminów odbywa się w ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 9.30 (czasu lokalnego). Jeżeli w/w daty przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy, terminy zostaną uruchomione w następnym dniu powszednim.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Co do zasady należy złożyć następujące dokumenty:

  1. Wypełniony w systemie e-konsulat (https://secure2.e-konsulat.gov.pl), wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
  2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
  1. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
  2. nie starsze niż 6 miesięcy,
  3. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
  1. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego

powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.

  1. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
  2. Kopia rezerwacji biletu lotniczego w obie strony (z lotem powrotnym).
  3. Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
  4. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
  5. Potwierdzenie posiadania środków finansowych:
  1. oryginał aktualnego, wydanego przez bank, zaświadczenia o stanie konta lub wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące,
  2. ważna karta kredytowa z oryginalnym zaświadczeniem z banku o możliwych do wykorzystania środkach,
  3. oryginał aktualnego zaświadczenia z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,
  4. odcinek emerytury/renty lub legitymacja emeryta/rencisty (oryginał i kopia),
  5. regularne dochody z tytułu własności.
  1. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
  2. Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP zgodnie ze harmonizowaną listą dokumentów uzupełniających. 
  3. W przypadku osób zamieszkujących w Nigerii niebędących obywatelami tego kraju należy przedstawić kopię zezwolenia na pobyt w Nigerii.

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Osoby ubiegające się o wydanie wiz krótkoterminowych (Schengen) powinny składać – w zależności od zamierzonego celu podróży – dokumenty uzupełniające, które określone przedstawione poniżej. Lista ta zawiera szczegółowy wykaz dokumentów obowiązujących w zależności od celu podróży.

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach TURYSTYCZNYCH:
  1. Zaświadczenie o zatrudnieniu:
  • zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaświadczenie o rejestracji przedsiębiorstwa lub działalności gospodarczej (Certificate of Business Incorporation) w przypadku przedsiębiorców;
  • pismo od pracodawcy określające liczbę dni urlopu w przypadku pracowników;
  • w przypadku badaczy (profesorów, stypendystów, wykładowców, instruktorów itp.) i studentów – pismo ze szkoły lub uniwersytetu.
  1. W przypadku przedsiębiorców – poświadczenie prowadzenia działalności gospodarczej w Nigerii lub za granicą, np. konosament, kwitariusz itp.
  2. Dowolne dokumenty potwierdzające więzy z Nigerią (akt małżeństwa, dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości).

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach RODZINNYCH:
  1. Dokumenty potwierdzające relacje pomiędzy osobą ubiegającą się o wizę i osobą odwiedzaną (akt urodzenia, akt małżeństwa, korespondencja, zdjęcia itp.).
  2. Formalne podpisane zaproszenie na piśmie lub dokument potwierdzający pokrycie kosztów związanych z pobytem przez gospodarza zgodnie z odnośnymi przepisami wewnętrznymi.

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach SŁUŻBOWYCH:
  1. Zaproszenie wystosowane przez przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę na terenie państwa członkowskiego będącego celem podróży. Wspomniane zaproszenie powinno zawierać stosowne dane osobowe osoby zaproszonej, informację o celu wizyty oraz okresie pobytu.
  2. Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaświadczenie o rejestracji przedsiębiorstwa lub działalności gospodarczej (Certificate of Business Incorporation).
  3. Potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej w Nigerii, niedawnych kontaktów służbowych i bieżących stosunków handlowych z przedsiębiorstwem zapraszającym (umowy, faktury, korespondencja handlowa itp.).
  4. W przypadku udziału w konferencjach, targach, seminariach, kongresach itp.:
  • zaproszenie od przedsiębiorstwa lub uprawnionego organu do udziału w wydarzeniach handlowych, przemysłowych lub służbowych;
  • w stosownych wypadkach – potwierdzenie rejestracji i bilety wstępu;
  • inne dokumenty potwierdzające istnienie stosunków handlowych lub służbowych.

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach LECZENIA:
  1. Zaświadczenie wystawione przez lekarza osoby ubiegającej się o wizę lub szpital w Nigerii, w razie konieczności zweryfikowane przez inny niezależny podmiot medyczny, potwierdzające konieczność odbycia szczególnego leczenia w państwie będącym celem podróży.
  2. Dokument urzędowy wystawiony przez przyjmujący zakład opieki zdrowotnej w państwie członkowskim potwierdzający możliwość zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej oraz gotowość odpowiedniego przyjęcia pacjenta.
  3. Dowód dokonania opłaty wstępnej za leczenie lub inny dokument potwierdzający posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia i kosztów powiązanych, takich jak dodatkowy zakres ubezpieczenia.
  4. Wszelka inna dostępna korespondencja między stronami.

 

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez ubiegających się o wizę podróżujących w celach BADAWCZYCH lub SZKOLENIOWYCH:
  1. Poświadczenie zapisu na kursy w instytucji szkoleniowej w celu podjęcia studiów, udziału w szkoleniu naukowym lub praktycznym (również zawodowym) lub w celu podjęcia innych działań zdolnych poprawić zdolności zawodowe i intelektualne osoby ubiegającej się o wizę.
  2. Legitymacje studenckie lub zaświadczenia o planowanych kursach.
  3. W stosownych przypadkach – dowód dokonania opłaty wstępnej za kursy lub szkolenia.

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w ramach OFICJALNEJ DELEGACJI lub w celach OFICJALNYCH:
  1. Nota werbalna wystosowana przez nigeryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdzająca, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji lub oficjalnego wyjazdu służbowego do państwa członkowskiego.
  2. Zaproszenie lub potwierdzenie rejestracji wystawione przez organizację pełniącą rolę gospodarza.

 

  1. Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach NAUKOWYCH, lub aby wziąć udział w wydarzeniach KULTURALNYCH, SPORTOWYCH lub RELIGIJNYCH lub z INNYCH POWODÓW:
  1. Kopia oficjalnego zaproszenia.
  2. Zaproszenie, bilety wstępu, zaświadczenia o zapisie lub programy zawierające (w miarę możliwości) nazwę organizacji pełniącej rolę gospodarza, informacje na temat długości pobytu lub inne stosowne dokumenty wskazujące cel podróży.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy. Na granicy zewnętrznej zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodów, spełniających warunki wjazdu.
  • Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?

Opłata konsularna za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 80 euro.  

Informacje dot. opłat znajdują się w Tabeli Opłat Konsularnych w zakładce: Informacje ogólne (https://www.gov.pl/web/nigeria/oplaty-konsularne)

Opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego pobierane są w gotówce, w kasie Ambasady z chwilą złożenia wniosku wizowego.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.  

W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.

Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejski (link).

Jak odbierzesz dokumenty?

Decyzje są wydawane w terminie wskazanym przez pracownika urzędu konsularnego przy składaniu wniosku wizowego, w godzinach 13:30-14:30. Jeżeli w/w daty przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy, terminy odbioru decyzji wizowych zostaną wyznaczone na następny dzień powszedni.

Uwaga: Nie ma możliwości wysyłki dokumentów kurierem.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku uprzednio złożonego w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Abudży można składać osobiście w urzędzie konsularnym z zachowaniem terminu odwoławczego, bez umawiania się na wizytę od poniedziałku do piątku, w godzinach 14:30 – 15:30, z wyjątkiem dni wolnych od pracy w Polsce i w Nigerii).

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 euro. 

Nie ma możliwości złożenia odwołania poprzez e-mail lub kuriera.


Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej uprzednio złożonej w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Abudży można składać osobiście w urzędzie konsularnym, bez umawiania się na wizytę od poniedziałku do piątku, w godzinach 13:30 – 15:30, z wyjątkiem dni wolnych od pracy w Polsce i w Nigerii). Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz, przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy. Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html 

 

 

Materiały

Lista Ubezpieczycieli
Lista​_ubezpieczycieli​_i​_oferowanych​_produktów​_ubezpieczeniowych​_nowelizacja​_uoc​_2020.pdf 0.95MB
{"register":{"columns":[]}}