W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe biografie Dzieci z Pahiatua - prezentacja Ambasady RP

31.07.2020

Zapraszamy do zapoznania się z nową, rozszerzoną wersją prezentacji ukazującej krótkie biogramy wybranych osób z grupy tzw. Polskich Dzieci z Pahiatua. Opracowanie skupia się na życiu tych osób po przybyciu do Nowej Zelandii, opisuje ich osiągnięcia, kariery i wkład w rozwój społeczeństwa nowozelandzkiego i ich "drugiej ojczyzny".

okładka prezentacji dot. Dzieci z Pahiatua

1 listopada 1944 roku do Nowej Zelandii przybyła grupa 733 polskich dzieci, w większości sierot, oraz 105 opiekunów, którzy przeżyli sowieckie deportacje na Sybir i po tzw. amnestii zdołali - wraz z Armią Andersa – opuścić Związek Radziecki. Dzieci zostały zaproszone przez Rząd Nowej Zelandii, w wyniku porozumienia z Rządem Polskim w Londynie. Początkowo Nowa Zelandia miała być ich tymczasowym schronieniem - do końca wojny, jednak ostatecznie, gdy po zakończeniu wojny Polska nie odzyskała suwerenności, stała się domem dla większości dzieci. 

Polskie „Dzieci z Pahiatua”, mimo dramatycznych doświadczeń wojennych, zdobyły zawody i wykształcenie, założyły rodziny, przyczyniły się do rozwoju Nowej Zelandii, zachowując swoją polską tożsamość, pielęgnując polskie tradycje, kulturę i język. 

Zapraszamy do zapoznania się z historiami niemal 50 członków grupy Dzieci z Pahiatua. 

Prezentacja przygotowana została w języku angielskim. Projekt graficzny i edycja: Adam Manterys. 

Materiały

Life​_After​_Pahiatua​_12112020
Life​_After​_Pahiatua​_12112020.pdf 16.00MB
{"register":{"columns":[]}}