W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tuvalu

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Tuvalu zostały nawiązane 4 maja 2015 r.

Współpraca polityczna

Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski złożył oficjalną wizytę na Tuvalu  na przełomie stycznia i lutego 2017 r. W ramach wizyty,  w dniu 1 lutego 2017 r. miała miejsce prezentacja listów uwierzytelniających na ręce Gubernatora Generalnego Tuvalu Sir Iakoba Taeia Italeli. Polski ambasador spotkał się także z przedstawicielami rządu, m.in. z premierem Enele Sosene Sopoaga, wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju gospodarczego Maatia Toafa, ministrem spraw wewnętrznych Namoliki Sualiki Neemia, a także z czołowymi przedstawicielami agencji rządowych i instytucji.

Dodatkowym celem wizyty w Funafuti była misja techniczna z udziałem dr inż. Piotra Grzybowskiego z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, który na Tuvalu badał możliwosci technologiczne i ekonomiczne optymalnej formy utylizacji odpadów.  

Delegacja oficjalna Tuvalu pod przewodnictwem Premiera E. Sosene Sopoaga wzięła udział w 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r.

Materiały

Polska & Wyspy Pacyfiku
Wyspy​_FINAL​_2020.pdf 4.95MB