W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tonga

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Królestwem Tonga zostały nawiązane 29 sierpnia 2016 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny
Polska obecność na południowym Pacyfiku sięga czasów, kiedy to kapitanowi Jamesowi Cookowi, który dwukrotnie odwiedził archipelag Tonga podczas swej drugiej podróży po Pacyfiku w latach 1773-1775, towarzyszyli dwaj urodzeni w Polsce naukowcy Jan i Jerzy Forsterowie.

W 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas Królowa Sālote Tupou III.

Współpraca polityczna w okresie III RP
Dnia 3 listopada 2015 r. Ambasador Zbigniew Gniatkowski złożył wizytę w Królestwie Tonga. Kluczowym punktem było spotkanie z Premierem Samuela 'Akilisi Pohiva, który poza funkcją premiera piastuje również stanowiska szefa dyplomacji i ministra edukacji. W czasie pobytu w Nuku’alofie, stolicy Tonga, Ambasador RP odbył też rozmowy z dyrektor Instytutu ‘Atenisi Sisi’uno Helu oraz dziekanem dr Michaelem Horowitzem.

W dniu 29 sierpnia 2016 r. w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku przedstawiciele Polski i Tonga podpisali Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Tonga.

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Gniatkowski złożył listy uwierzytelniające na ręce Jego Królewskiej Mości Tupou VI Króla Tonga w Pałacu Królewskim w Nuku'alofie. Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających miała miejsce w dniu 14 listopada 2017 r. W czasie audiencji u króla Tupou VI Ambasador Gniatkowski rozmawiał m.in. o relacjach dwustronnych i sytuacji w Europie. Ambasador spotkał się również z Premierem Tonga Samuelu A. Pohivą. W Nuku’alofie ambasador wygłosił wykład na Uniwersytecie Południowego Pacyfiku na temat historii Polski i miejsca Polski w Europie i świecie.  

Oficjalna delegacja Królestwa Tonga wzięła udział w 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r.   

Materiały

Polska & Wyspy Pacyfiku
Wyspy​_FINAL​_2020.pdf 4.95MB