W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wymiana polsko-niemiecka 2022/2023

22.09.2022

W dniach 18-25 września 2022, po dłuższej przerwie gościliśmy w szkole grupę uczniów i ich nauczycieli z Adolph-Kolping Berufskolleg z Münster. Naszej tegorocznej wymianie towarzyszyło hasło „POKÓJ. Znaki przyszłości”.

Wymiana polsko niemiecka

Spotkanie było bardzo intensywne. Warsztaty, wycieczki, zwiedzanie i wiele wiele innych atrakcji. Odwiedziliśmy cudowne Brzózki. W tej niewielkiej miejscowości ściany kilku budynków zdobią murale, inspirowane twórczością Vincenta van Gogha. Wieś, pełna uroku, malownicza i inspirująca.

Zwiedziliśmy to urokliwe miejsce, a dzięki pani Katarzynie Baszak mogliśmy wykonać murale inspirując się artystą i jego obrazami. Rzeźbiliśmy w glinie nawiązując do natury. Zbieraliśmy grzyby spacerując po lesie, a na koniec spędziliśmy czas przy ognisku. 

Podczas kolejnych dni były zabawy integracyjne dzięki którym mogliśmy się bliżej poznać, m.in.: rysowaliśmy portrety partnerów.

Poznaliśmy historie lwiątka z książki pt. "Maska lwa". Piękna opowieść o przyjaźni i pokoju z cudownymi ilustracjami stała się inspiracją do wykonania przez naszą młodzież masek, które wykorzystaliśmy do zabawy w scenerii ogródka szkolnego. W trakcie wymiany uczestniczyliśmy w plenerze miejskim poszukując odpowiedzi: "Co mi się podoba" i Co mi się nie podoba".

Bardzo ciekawe były również warsztaty z ceramiki prowadzone przez Małgorzatę Wojnowską-Sobecką, nauczycielki rzeźby. Wykonaliśmy wspaniałe małe formy przestrzenne.

Cała grupa miała przyjemność uczestniczyć w Koncercie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot (40-lecie Orkiestry) w ramach 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY. NOWA NADZIEJA, która odbyła się w Filharmonii Pomorskiej.

Podczas wymiany dużo się dzieje, a na naszej liście nie może zabraknąć zwiedzania miasta oraz instytucji kultury. Odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, galerię Jagiellońska 1 - Dom Aukcyjny i Galeria SztukiDom Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Archeologiczne. 

Mieliśmy okazję zobaczyć obrazy Jana Stanisławskiego i uczniów, wystawę OBRAZY NIE-/RZECZYWISTOŚCI: inspiracje i aspiracje, na której znajdują się prace takich artystów jak, m.in Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis, Józef Czapski czy Zdzisław Beksiński. Nie mogliśmy zapomnieć o Domu Leona Wyczółkowskiego, która ukazuje twórczość artysty, patrona naszej szkoły. Po zwiedzaniu tych wszystkich wyjątkowych miejsc, przyszedł czas na relaks i dobrązabawę. Byliśmy we Wrotkarnii Roller Park w Bydgoszczy, gdzie pod czujnym okiem cierpliwych trenerów mogliśmy opanować najważniejsze zasady jazdy i po nauce już śmigaliśmy jak profesjonaliści.

Jak się okazało byliśmy SUPER PILNYMI UCZNIAMI.

Wydaje się, że to już wszystko nic bardziej mylnego. W kolejnym dniu wymiany zostały przeprowadzone warsztaty w zecerni, podążając śladami Jana Gutenberga pod czujnym okiem niezawodnego nauczyciela Franciszka Otto podczas których uczniowie mieli okazję ułożyć skład do druku do plakatu oraz warsztaty z animacji.

Po warsztatach odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu poznaliśmy historie brudu i wykonaliśmy własne mydełka. Podczas wymiany polsko-niemieckiej jedna z naszych uczestniczek z Niemiec obchodziła swoje 19 urodziny i specjalnie dla niej cała grupa przygotowała fantastyczną niespodziankę z tej okazji, był tort, przekąski oraz pizza. 

Na naszej liście miejsc ważnych do zobaczenia nie mogło zabraknąć wycieczki do Torunia, gdzie podziwialiśmy panoramę miasta, zwiedziliśmy Stare Miasto z naszym ulubionym przewodnikiem oraz tradycyjnie odwiedziliśmy Pierogarnię Stary Toruń gdzie jak zwykle przywitała nas przemiła obsługa, a pierogi były jak zawsze fantastyczne.

To był naprawdę wyjątkowy, cudowny czas i niezapomniany tydzień. Podczas pożegnania był płacz, śmiech i wzruszenia, czas pożegnań nigdy nie należy do łatwych nie tylko dla uczniów, nauczycieli ale również dla rodziców u których mieszkali goście z Niemiec.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji i całej społeczności szkoły za ciepłe przyjęcie Naszych przyjaciół. Wszystkim nauczycielom zaangażowanym w prowadzenie zajęć, warsztatów, wspaniałej obsłudze w Internacie, oraz wyjątkowemu kucharzowi i jego ekipie, którzy dbali o Nas i nasze dobre samopoczucie.

Ogromne podziękowania za pomoc, wsparcie i zaangażowanie dla rodziców, którzy przyjęli uczniów z Niemiec. 

Wymiana polsko–niemiecka jest fantastycznym projektem, wpisana w Kalendarz Szkoły od ponad 30 lat, jako jedno z najważniejszych wydarzeń działalności szkoły.

Dziękujemy uczniom z Niemiec oraz nauczycielom: Anja Timpe oraz Lena Sandfort.

Spotkanie młodzieży zostało zrealizowane dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}