W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Edukacji Narodowej. Ślubowanie klas pierwszych - 13.10.2023

16.10.2023

Wielobarwna grafika informująca o dwóch uroczystościach, które odbędą się 13.10.2023: Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych

„Takie będą Rzeczypospolite,
 jakie ich młodzieży chowanie”
~ Jan Zamoyski

 

14 października świętujemy powstanie Komisji Edukacji Narodowej. Instytucja została utworzona w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To pionierskie wydarzenie. Komisja Edukacji Narodowej była bowiem pierwszym w Polsce, ale i w całej Europie, ministerstwem oświaty publicznej.

Z racji tego, że w tym roku święto wypadło w sobotę, spotkaliśmy się dzień wcześniej, by uczcić 250. rocznicę utworzenia KEN-u. To ważny moment, w którym szczególnie docenia się nauczycieli za ich działania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a także pracowników administracyjnych za ich pracę na rzecz szkoły.

„Piątek trzynastego” był również szczególnie istotny dla uczniów klas pierwszych. Złożyli oni uroczystą przysięgę. Ślubowali: zachowywać postawę godną Polaka, pomnażać dobra kultury naszej ojczyzny, okazywać cześć symbolom narodowym i szkolnym, wypełniać sumiennie wszystkie obowiązki ucznia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, okazywać należyty szacunek nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom administracyjnym – szanować ich pracę, dbając o ład i porządek w szkole.

Tegoroczną galę prowadził nowy Samorząd Uczniowski. Przewodziła mu Wiktoria Jachowicz (kl. IIIc PLSP) oraz Antonina Uzdrowska (kl. IVa PLSP). W części oficjalnej uroczystości przemawiała p. Dorota Kłodzińska, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, która przypomniała słowa Jana Zamoyskiego („Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”).

Pani Dyrektor podkreśliła istotę edukacji w życiu młodzieży oraz rolę nauczycieli, którzy są  odpowiedzialni za formowanie się postaw i światopoglądów uczniów, którzy wspierają ich w rozwijaniu potencjału i umiejętności. Przyznała również nagrody pedagogom i pracownikom szkoły, którzy wyróżnili się swoją pracą.

Po części oficjalnej nastąpiła ta zabawowa. Klasy drugie przygotowały konkursy, w których uczestniczyli pierwszoklasiści. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą plastyczną, znajomością dzieł sztuki oraz zręcznością. Doskonale poradzili sobie z zadaniami, w efekcie wszyscy otrzymali słodkie upominki. I takim oto wesołym akcentem – klasy Ia PSLP oraz Ib PLSP – wpisały się do społeczności „Łódzkiego Plastyka”. Przed nimi pięć lat artystycznej pracy, w której wspomagać ich będą starsi koledzy i koleżanki, nauczyciele i wychowawcy.
    

Karolina Zaorska

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}