W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festiwal Pełnia Życia - 9.03.2023

14.03.2023

Wielobarwna grafika. Fundacja Dom w Łodzi. Festiwal #pelniazycia w dniach 9-10-11 marca 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest słyszeć świat, ale nie móc go zobaczyć? Kiedy docierają do ciebie głosy ludzi, stłumione lub nad wyraz głośne, radosne lub pełne złości, ale nie wiesz, jaki kolor mają oczy, które właśnie na ciebie patrzą. Kiedy słyszysz śpiew ptaków, ale nie widzisz, czy na gałęzi drzewa siedzi brunatnoszary skowronek albo kasztanowobrązowy szczygieł. Kiedy łowisz uchem gwar ruchliwej ulicy i klakson, ale nie potrafisz powiedzieć, czy auto, które teraz się zbliża, jedzie dokładnie w twoją stronę.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest stać się więźniem własnego mieszkania? Kiedy nie możesz opuścić domu, bo architekt, który go projektował, nie pomyślał o tym, że będą w nim żyć ludzie ze szczególnymi potrzebami. Kiedy twój świat ogranicza się do okna, przez które obserwujesz zmieniające się pory roku, ale nie możesz poczuć deszczu na swojej twarzy... albo nie jesteś w stanie usłyszeć szumu wiatru, bo stale towarzyszy ci głucha cisza.

Pewnie nie myślałeś o tym. A to są trudności, z którymi na co dzień zmagają się ludzie z niepełnosprawnością. To dla nich Fundacja „Dom w Łodzi” zorganizowała Festiwal „Pełnia życia”. Chciała w ten sposób uwrażliwić ludzi pełnosprawnych na problemy osób, które z powodów zdrowotnych stawiają czoła wielu wyzwaniom. „Łódzki Plastyk” już po raz drugi w nim uczestniczył.

9 marca br. klasa Ia PLSP odwiedziła Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, by wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez osoby niewidome z Black World i przez Katarzyną Król, społeczniczkę poruszającą się na wózku. Uczniowie mogli lepiej zrozumieć dążenia i dylematy ludzi z niepełnosprawnościami, a także skonfrontować się z przeszkodami, które dla nich są codziennością.

Młodzież z „Łódzkiego Plastyka” pomogła ponadto zaaranżować wystawę prac wykonanych przez dzieci. Motywem przewodnim rysunków było szeroko rozumiane „bohaterstwo”. Takimi małymi bohaterami są również wspomniane dzieci, które z powodu choroby walczą z wieloma ograniczeniami, a mimo to starają się żyć pełnią życia.

Dla uczniów „Łódzkiego Plastyka” udział w festiwalu stał się lekcją empatii. Zdolność rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych drugiego człowieka, a także umiejętność przyjęcia jego sposobu myślenia jest bardzo ważna. Należy rozwijać ją w interakcji z innymi, często odmiennymi od nas, ludźmi.

Karolina Zaorska

 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}