W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty artystyczne z Teatrem Wielkim w Łodzi - 30.01.2023

31.01.2023

Wielobarwna grafika. Jako tło widownia Teatru Wielkiego w Łodzi. W lewym górnym rogu różowo-niebiesko-fioletowe plamy, a na nich tekst w kolorze czarnym: Warsztaty artystyczne z Teatrem Wielkim w Łodzi 30.01.2023

Teatr Wielki od kulis

Dnia 30 stycznia klasy IVa LP miała okazję zwiedzić łódzki Teatr Wielki od kulis. Pani przewodniczka, była baletnica Teatru, nie szczędząc anegdot, oprowadziła uczniów po miejscach, które zwykle nie są dostępne dla publiczności. Zwiedzający mogli dotknąć dekoracji ze spektakli, odwiedzić pracownie - krawiecką, kapeluszy, szewską, magazyn tysięcy strojów z oper i baletów od 2000 roku oraz malarnię. Mieli też okazję zapoznać się z oryginalnymi projektami kostiumów, dowiedzieć kto to jest inspicjent, co to orkiestron i przespacerować po olbrzymiej teatralnej scenie. Na koniec uczniowie obiecali, że będą przychodzić na spektakle, a niektórzy od razu sprawdzali w telefonach komórkowych repertuar Teatru Wielkiego.

Joanna Chaniecka-Kubiak

* * *

30 stycznia br. klasa IVb PLSP, wraz z wychowawczynią – p. Grażyną Olczyk oraz z p. Karoliną Zaorską, poznawała arkana sztuki teatralnej. Jednak na tapet nie zostały wzięte spektakle, aktorstwo czy taniec (balet), które niewątpliwie kojarzą się z teatrem, tylko jego techniczne zaplecze.

„Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi” to projekt, w którym wzięli udział uczniowie Łódzkiego Plastyka. W trakcie jego realizacji zwiedzali magazyn kostiumów, a także pracownię malarską, krawiecką, perukarską oraz szewską. Mieli także okazję stanąć na jednej z największych scen operowych w kraju i na świecie, by poczuć ekscytację nieobcą aktorom i tancerzom.

Klasa IVb PLSP, oprócz wspomnianych pracowni, odwiedziła ponadto miejsce pracy oświetleniowców i nagłośnieniowców, którzy podzielili się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat ich roli w teatrze. Niewątpliwie, bez oprawy urządzeń elektroakustycznych czy akustycznych, a także sprzętu elektryczno-oświetleniowego, nie byłoby tak doskonałych widowisk.

„Magia teatru operowego jest wyjątkowa, gdyż składa się z syntezy sztuk, czyli połączenia słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. W świecie kulis teatru jest wiele ścieżek, które warto odkryć” – i właśnie te „ścieżki” zachwyciły uczniów Łódzkiego Plastyka.

Karolina Zaorska

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}