W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie dotyczącej wyłudzenia dotacji unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

09.05.2023

Pod koniec kwietnia 2023 roku Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom, w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowań unijnych, opiewających na kwotę ponad 15 milionów złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), tj. o czyny z art. 271a § 2 kk, 286 § 1 kk, 294 § 1 kk i inne.

Baner przedstawiający figurkę temidy.

O przedmiotowym śledztwie, prowadzonym przez Komendę Miejską Policji w Lublinie Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą i we współpracy z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej, informowaliśmy już wcześniej.

W toku postępowania ustalono, iż zamojski przedsiębiorca z branży meblarskiej wyłudził dofinansowanie środków unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w łącznej kwocie około 15 milionów złotych. Przy współudziale i pomocnictwie innych osób, wprowadził bowiem w błąd przedstawicieli PARP-u, co do zamiaru realizacji założeń merytorycznych projektów unijnych, których stał się beneficjentem i na które otrzymał środki finansowe. W trakcie realizacji tychże projektów uczestniczył w obrocie nierzetelnymi fakturami VAT, wykazując zawyżony podatek do odliczenia z tytułu rozliczenia poświadczających nieprawdę faktur VAT, a następnie ubiegał się o większe fundusze z PARP-u.

Wobec sześciu osób, w toku śledztwa stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, które uległy zmianie na poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 2500000 złotych.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował zabezpieczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 14800000 złotych.

Trzem z oskarżonych z uwagi na uczestniczenie w obrocie poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT o łącznej wartości przekraczającej 5 milionów złotych zarzucono popełnienie zbrodni zagrożonej karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Natomiast czyny zarzucone pozostałym oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}