W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dot. sprawy PO I Ds 58.2019 (18.03.2021)

Baner przedstawiający młotek

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Hrebennem w dniu 15 marca 2021 roku zatrzymali siedem osób.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 20 marca 2020 r., w miejscowościach powiatu tomaszowskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, a także na terytorium Republiki Federalnej Niemiec i Konfederacji Szwajcarskiej działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i alkoholu nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego.

Członkowie grupy organizowali przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski, gromadząc odpowiednie ilości przedmiotowego towaru w celu przygotowania do dystrybucji w głąb kraju i za granicę. Po zgromadzeniu odpowiednich ilości wyrobów akcyzowych, kolejni członkowie powyższej grupy, przygotowywali je do dystrybucji poprzez pakowanie ich do pojazdów wyposażonych w specjalnie przygotowane skrytki konstrukcyjne w celu przewiezienia ich do miejsc docelowych. Następnie przedmiotowe towary były przewożone do różnych miejsc na terenie kraju lub za granicę, celem dalszej odsprzedaży.

Ustalono, że sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 138.389 paczek papierosów oraz nie mniej niż 150 litrów alkoholu o stężeniu nie mniej niż 95 % nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 181.052 zł., należnego podatku VAT w wysokości 667.456 zł. oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 2.404.190 zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec trzech osób zatrzymanych, które pełniły w grupie rolę wiodącą, w tym jednej osoby pełniącej rolę kierowniczą, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji.