W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 119.2019

Baner przedstawiający młotek

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie w dniu 10 maja 2021 roku zatrzymali osiem osób.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu wraz z Placówką Straży Granicznej w Lublinie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od 5 stycznia 2018 r. do  28 września 2020 r., w Łodzi, Zgierzu, Stalowej Woli, Radomiu, Zamościu działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na produkcji, przemycie i obrocie wyrobami akcyzowymi bez polskich znaków, w postaci papierosów różnych marek o wielkiej wartości rynkowej 14 023 361,42 zł oraz 171,5 kg tytoniu, wartości rynkowej 81 479,65 złotych.

Ustalono, że sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie 13 398 111 złotych.

W sprawie dokonano szeregu przeszukań, ujawniając wyroby tytoniowe o wartości około 100 000 złotych. Zabezpieczono środki finansowe w kwocie 95 000 złotych oraz mienie ruchome o łącznej wartości 73 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec czterech osób zatrzymanych, Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował na wniosek prokuratora środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych czterech osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach do 10 000 złotych.