W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 138.2019

01.06.2021

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi – ciąg dalszy

Baner przedstawiający młotek

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Hrebennem w dniach 19 i 27 maja 2021 roku zatrzymali łącznie kolejne osiem osób.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale PSG w Hrebennem i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W ramach wspólnych czynności procesowych Prokuratury i Straży Granicznej na przestrzeni kwietnia i maja br. do śledztwa zatrzymano łącznie 20 osób.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., w miejscowościach powiatu tomaszowskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego, a także na terytorium Republiki Ukrainy działa zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych. Członkowie grupy organizowali przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski. Następnie towar ten, po zgromadzeniu odpowiednich ilości, był pakowany do pojazdów i rozwożony do różnych miejsc na terenie kraju i za granicę, celem dalszej odsprzedaży. 

Ustalono, że sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 71 072 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 96 612 zł, należnego podatku VAT w wysokości 344 652 zł oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 1 234 145 zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec osób zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwotach od 7 000 do 50 000 złotych. Na mieniu dwóch podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie rzeczy ruchomych w postaci samochodów osobowych o wartości 16 000 i 25 000 złotych.