W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 36.2020

Baner przedstawiający młotek

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym organizowaniem innym osobom przekraczania granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie, Łodzi i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie w dniach 20-21 kwietnia 2021 roku zatrzymali łącznie osiem osób na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Placówki Straży Granicznej w Łodzi.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2019 r. w Łodzi, Bydgoszczy i innych miejscowościach na terenie Polski, funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uzyskiwanie dla nich zezwoleń na pracę w spółkach, które faktycznie nie prowadziły żadnej działalności i zostały założone jedynie w tym celu, co z kolei służyło do uzyskiwania przez cudzoziemców wiz krajowych. Osobami organizującymi przedmiotowy proceder byli obywatele Ukrainy, mający karty stałego pobytu w Polsce. W toku w/w postępowania ustalono, iż obywatele Ukrainy założyli szereg spółek  nie prowadzących jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przedstawiciele tych spółek składali do Wojewody Łódzkiego i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wnioski o zezwolenie na pracę dla obywateli Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej. Uzyskane w ten sposób zezwolenia stanowiły w dalszej kolejności podstawę do występowania z wnioskami wizowymi. Tak funkcjonująca grupa przestępcza uzyskała łącznie 803 pozwolenia na pracę typu A, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, poświadczania nieprawdy, wyłudzania poświadczania nieprawdy, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Wobec dwóch osób zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Wobec innych osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji.