W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 36.2020

18.06.2021

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ciąg dalszy.

Baner przedstawiający młotek

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 36.2020

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym organizowaniem innym osobom przekraczania granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 15 czerwca 2021 roku zatrzymano kolejne cztery osoby. Jest to ciąg dalszy działań, podjętych w dniach 20-21 kwietnia 2021 roku, kiedy to zatrzymano łącznie osiem osób na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2019 r. w Łodzi, Bydgoszczy i innych miejscowościach na terenie Polski, funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uzyskiwanie dla nich zezwoleń na pracę w spółkach, które faktycznie nie prowadziły żadnej działalności i zostały założone jedynie w tym celu, co z kolei służyło do uzyskiwania przez cudzoziemców wiz krajowych. Osobami organizującymi przedmiotowy proceder byli obywatele Ukrainy, mający karty stałego pobytu w Polsce. W toku w/w postępowania ustalono, iż obywatele Ukrainy założyli szereg spółek  nie prowadzących jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przedstawiciele tych spółek składali do Wojewody Łódzkiego i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wnioski o zezwolenie na pracę dla obywateli Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej. Uzyskane w ten sposób zezwolenia stanowiły w dalszej kolejności podstawę do występowania z wnioskami wizowymi. Tak funkcjonująca grupa przestępcza uzyskała łącznie 803 pozwolenia na pracę typu A, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych. 

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, poświadczania nieprawdy i wyłudzania poświadczania nieprawdy.

Wobec osób zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i zakazu opuszczania kraju.

{"register":{"columns":[]}}