W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 58.2019

Baner przedstawiający młotek

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi. Ciąg dalszy.

W związku ze śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu, a dotyczącym działalności grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Hrebennem w dniu 17 maja 2021 zatrzymali cztery osoby, w tym trzy osoby wchodzące w skład kolejnej grupy przestępczej. Jest to ciąg dalszy działań, jakie zostały podjęte w dniach 15 i 31 marca 2021 roku, kiedy to zatrzymano już dziewięć osób.

Przypominamy, że śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 6 marca 2020 r., w miejscowościach powiatu tomaszowskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, a także na terytorium Republiki Federalnej Niemiec działała kolejna zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na sprowadzaniu, nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego.

Ustalono, że sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 291179 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 370068 zł, należnego podatku VAT w wysokości 1139723 zł oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 5042771 zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec dwóch osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy oraz wobec pozostałych dwóch osób dozór Policji i poręczenie majątkowe.