W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący sprawy PO I Ds 79.2021

Sprawca zabójstwa i zgwałcenia starszej kobiety w 1989 roku w miejscowości Feliksówka ustalony.

Aresztowany w sprawie zabójstwa w Feliksówce w roku 1989

Czynności przeprowadzone przez prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Zamościu i funkcjonariuszy Archiwum X Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, doprowadziły do wykrycia sprawcy zbrodni zabójstwa i zgwałcenia 67 - letniej kobiety, sprzed ponad 30 lat, do jakiej doszło w jednej z miejscowości powiatu zamojskiego.

Pokrzywdzona – licząca wówczas 67 lat, zamieszkiwała samotnie w drewnianym parterowym domu na skraju lasu, przy drodze prowadzącej do miejscowości Feliksówka. W nocy z 16 na 17 stycznia 1989 roku, nieustalony sprawca, wszedł do domu pokrzywdzonej po uprzednim wyłamaniu drewnianych drzwi wejściowych, prawdopodobnie przy użyciu siekiery, którą przyniósł ze sobą. Następnie przez sień, dostał się do pokoju, gdzie zaatakował pokrzywdzoną, zadając jej uderzenia po całym ciele. Sprawca do zadawania uderzeń pokrzywdzonej używał także siekiery. W wyniku odniesionych obrażeń, przede wszystkim czaszkowo-mózgowych, 67 letnia kobieta zmarła na miejscu. Ustalono, że sprawca odbył z ofiarą stosunek płciowy, gdy znajdowała się w fazie agonii.

Zwłoki pokrzywdzonej zostały ujawnione w dniu 17 stycznia 1989 roku, o godz. 9.50 przez miejscowego listonosza, który przybył do w/w w celu doręczenia comiesięcznego zasiłku z tamtejszego Urzędu Gminy.

Śledztwo początkowo prowadziła Prokuratura Wojewódzka w Zamościu, które w dniu 27 grudnia 1989 roku umorzono z uwagi na niewykrycie sprawcy zbrodni.

 W sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków oraz zlecono szereg ekspertyz z zakresu medycyny sądowej, daktyloskopii, mechanoskopii czy traseologii. Przeprowadzono również czynności przeszukania w miejscu zamieszkania kilkunastu osób wytypowanych w wyniku działań operacyjnych Milicji Obywatelskiej. Podjęte w tamtym czasie czynności procesowe i pozaprocesowe nie przyczyniły się do ustalenia tożsamości sprawcy zabójstwa pokrzywdzonej.

Dalsze czynności w przedmiotowej sprawie zostały przeprowadzone w trybie art. 327 § 3 kpk.

W ich toku badaniom poddano materiał biologiczny pobrany podczas sekcji zwłok pokrzywdzonej w 1989 roku i ustalono profil genetyczny DNA nieustalonego mężczyzny. Następnie w wyniku przeszukania bazy danych DNA dokonano dopasowania układów profili DNA wyizolowanego z materiału biologicznego zabezpieczonego podczas sekcji i ustalono, iż jest on zgodny z profilem DNA mężczyzny, zarejestrowanego w bazie danych m.in. jako sprawca przestępstwa zgwałcenia, do jakiego doszło w 2020 roku. W toku dalszych czynności uzyskano opinię z zakresu genetyki sądowej, która wykazała, iż męskie DNA wyizolowane z wymazów pobranych podczas sekcji zwłok w 1989 roku pochodzi od wymienionego wyżej mężczyzny. Powyższe ustalenia uzasadniały wydanie przez prokuratora decyzji o podjęciu umorzonego śledztwa i sporządzenia wobec sprawcy postanowienia o przedstawieniu zarzutu z art. 148 § 2 pkt 2 kk, tj. zabójstwa w związku ze zgwałceniem.

W dniu 21 maja 2021 roku w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Zamościu wykonano z udziałem podejrzanego Waldemara Ch. czynności procesowe polegające na ogłoszeniu mu postanowienia o przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu. W trakcie przesłuchania podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni, zasłaniając się niepamięcią.

Po wykonaniu czynności procesowych, skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wniosek o zastosowanego najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanego na wnioskowany okres.

Za popełnienie zarzucanej zbrodni w typie kwalifikowanym, podejrzanemu grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak ustalono, podejrzany jest osobą z przeszłością kryminalną. Był skazany za przestępstwo zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia i znęcania się nad rodziną. Nadto obecnie pozostaje tymczasowo aresztowany do innej sprawy, w której zarzucono mu popełnienie przestępstwa zgwałcenia, w ramach powrotu do przestępstwa.

W chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni, podejrzany miał 35 lat. Obecnie jest w wieku ofiary.