W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z dnia 23.08.2021 r. w sprawie PO I Ds 56.2020

23.08.2021

Akt oskarżenia w związku z rozbiciem zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się popełnianiem przestępstw polegających na kradzieży środków zgromadzonych na rachunkach bankowych

Baner przedstawiający młotek

Informujemy, iż Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, w związku z rozbiciem przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie przy współdziałaniu  Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, dwóch zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się popełnianiem przestępstw polegających na kradzieży środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Postępowanie nadzorował Dział ds. Cyberprzestępczości, Informatyzacji i Analiz Prokuratury Okręgowej w Zamościu, a prowadziła Komenda Powiatowa Policji w Krasnymstawie.

Wśród oskarżonych są obywatele polscy, ukraińscy, Uzbekistanu, Azerbejdżanu oraz Kirgistanu. Działalność przestępcza zorganizowanych grup przestępczych obejmowała okres od lutego 2020 roku do 16 sierpnia 2020 roku i była zlokalizowana w takich miastach jak Krasnystaw, woj. lubelskiego, Warszawa, Nowy Targ, woj. małopolskiego, Polanica Zdrój, woj. dolnośląskiego, Kielce, woj. świętokrzyskiego, Dąbrowa Górnicza, woj. śląskiego i polegała na przełamywaniu zabezpieczeń na rachunkach bankowych umożliwiających dostęp do kont bankowych oraz zgromadzonych na nich środków i dokonywaniu zaboru tych środków poprzez dokonywanie nieuprawnionych przelewów na inne rachunki bankowe, z których następnie dokonywano wypłaty środków. Aby skutecznie włamać się na konta osób pokrzywdzonych i dokonać kradzieży zgromadzonych na nich środków pieniężnych sprawcy wypracowali mechanizmy, w które zaangażowanych było wiele osób. W pierwszej kolejności członkowie grup nabywali od różnych osób konta bankowe, które były wykorzystywane do przelewów środków z rachunków pokrzywdzonych.

Następnie za pomocą tzw. ataków phishingowych (używając podstawionych stron banków) lub inny nieustalony dotychczas sposób, uzyskiwali dostęp do  kont bankowych pokrzywdzonych w bankowości elektronicznej i w krótkim okresie czasu dokonywali szeregu przelewów środków z rachunków pokrzywdzonych na pozyskane uprzednio rachunki bankowe, po czym dokonywali wypłaty tych środków. Po wypłacie środków z bankomatów sprawcy dokonywali wpłaty środków do bitcomatów na konta kryptowalut lub przekazywali wypłacone środki osobom odpowiedzialnym w grupie  za ich odbiór. Swoim zachowaniem sprawcy spowodowali szkodę w łącznej wysokości ponad 3,5 miliona złotych, na rzecz 8 pokrzywdzonych. Podczas przeprowadzonych przeszukań w miejscach zamieszkania trzech podejrzanych, ujawniono środki odurzające i substancje psychotropowe w postaci tabletek extazy i marihuany, a także sadzonki ziela konopi innych niż włókniste w ilości 70 sztuk.     

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 258 § 1 kk, art. 287 § 1 kk w zb. z art. 279 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, a także z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 287 § 1 kk w zb. z art. 279 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk oraz z art. 62 ust. 1 i art. 63 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.  

Wobec dziewięciu podejrzanych stosowano najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.