W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT

02.12.2022

W dniu 16 listopada 2022 roku funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Zarządu w Chełmie Wydziału Centralnego Biura Śledczego w Lublinie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu dokonali zatrzymania dziewięciu osób, biorących udział w procederze wystawiania poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT i wyłudzania zwrotów podatku od towarów i usług.

Baner przedstawiający młotek

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i  Zarządu w Chełmie Wydziału Centralnego Biura Śledczego w Lublinie. 

Działalność zorganizowanej grupy przestępczej obejmuje okres od lipca 2013 roku do 31 października 2015 roku i była zlokalizowana na terenie województwa mazowieckiego. W ramach tej działalności tworzono sieć podmiotów t.j. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością powiązanych rodzinnie oraz osobowo, których przedmiotem działalności miał być obrót formami wtryskowymi oraz różnego rodzaju towarami z tworzyw sztucznych. W procederze brało udział czternaście utworzonych podmiotów, pomiędzy którymi dochodziło do wystawiania faktur VAT, dokumentujących zdarzenia gospodarcze, które w rzeczywistości nie miały miejsca.  Podmioty, na rzecz których wykazywano sprzedaż, wystawiały faktury na rzecz innych spółek, które odliczały sobie podatek naliczony i wystawiały kolejne faktury na ten sam towar kolejnej spółce, która była finalnym nabywcą. Spółka ta zaliczała towary do środków trwałych i występowała do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT. Dla uwiarygodnienia swojej działalności, podczas kontroli podatkowych, sprawcy przewozili ze spółki do spółki kilka starych nieużywanych form wtryskowych oraz niewielką ilość towarów z tworzyw sztucznych. W wyniku działalności w/w grupy przestępczej doszło do narażenia na uszczuplenie podatku od towarów i usług oraz nienależnych zwrotów podatku VAT na łączną kwotę 2.858.835,85 zł. Nadto, przedmiotem postępowania było zdarzenie polegające na doprowadzeniu jednej z firm ubezpieczeniowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2.846.962,54 zł. Towar, który miał być uprzednio przedmiotem wskazanych wyżej transakcji, został wydzierżawiony jednej ze spółek i miał rzekomo ulec zniszczeniu w trakcie pożaru jednego z magazynów. Podmiot na podstawie zawartej uprzednio polisy ubezpieczenia wystąpił o odszkodowanie przedkładając dokumenty wskazujące na zniszczenie towaru nabytego na podstawie faktur, które zostały zakwestionowane w toku kontroli podatkowych i uznane za faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W związku z tym doszło do wyłudzenia wskazanej kwoty z ubezpieczenia. 

Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także ukrywania środków finansowych pochodzących z popełnionych przestępstw.

Podczas czynności ogłaszania im zarzutów, podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Przy czym siedmiu z nich złożyło wyjaśnienia, w których opisało przebieg przestępczego procederu.  

Wobec pięciu podejrzanych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Wobec czterech podejrzanych, w tym dwóch osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą, sąd na wniosek prokuratora zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

Za zarzucane podejrzanym czyny, grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.  

Sprawa ma charakter rozwojowy.

{"register":{"columns":[]}}