W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niższe podatki

Kwota wolna

Ostatnie 5 lat to obniżenie ponad dwudziestu podatków. Dzięki temu, w kieszeniach Polaków zostało aż 59 mld zł. Czas na kolejny ważny krok – podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich. Oznacza to faktyczny brak podatku od płacy minimalnej. To niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce znajdzie się̨ na poziomie porównywalnym z Niemcami, Francją czy Irlandią. Aby zagwarantować́ wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu).

Podniesiemy też próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł., co pozwoli zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Wysokość progu podatkowego zostanie dostosowana do rozwoju gospodarczego. Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

Dzięki temu liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę.

Wprowadzimy też profity za wspólne rozliczanie się małżonków: będą mogli skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Na przykład dla rodziny 2+2 - w której jeden z małżonków zarabia 5 tys. zł brutto, a drugi pracuje na pół etatu i zarabia 1.5 tys. zł brutto miesięcznie – przy wspólnym rozliczeniu średnia miesięczna korzyść z reformy to 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Dodatkowo małżeństwo będzie mogło odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, łącznie 2,2 tys. zł.

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków.