W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Ład dla polskiej wsi

Rolnictwo jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Bardziej rozwinięta, konkurencyjna i bogatsza wieś – to cel rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Przygotowaliśmy ambitną strategię rozwojową, w ramach której zrealizujemy 7 kluczowych zmian dla polskiej wsi. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rolnicy, ale także każdy z nas! Polskie rolnictwo to m.in. zdrowa żywność na naszych stołach, a także dalszy rozwój kraju. Sprawdź, co się zmieni!

Polski Ład dla polskiej wsi

Polski Ład dla polskiej wsi

 

Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw

Polscy rolnicy przez długi czas konkurowali w Unii Europejskiej na nierównych zasadach. Polski Ład to zmieni. Gospodarstwa o powierzchni do 50 ha otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłatę do hektara.

To bardzo ważny krok – większość polskich gospodarstw będzie korzystała z dopłat na poziomie powyżej średniej unijnej.

Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa

Skończymy z obowiązkiem oddania gospodarstwa przy przechodzeniu na emeryturę. Już od 2022 r. rolnik sam zadecyduje kiedy będzie chciał zakończyć pracę w swoim gospodarstwie. Przejście na emeryturę nie będzie oznaczało konieczności pozbycia się ojcowizny.

Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników

Klęski żywiołowe to największe zagrożenie dla pracy rolników. Dlatego, każdy gospodarz będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw.

Gospodarstwa, które posiadają ubezpieczenie uzyskają gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej. Dodatkowo stworzymy Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni stałe źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie – bez zbędnych formalności

Magazynowanie wody opadowej i z roztopów to dziś warunek racjonalnego gospodarowania i zapobiegania suszy. Każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 do 5 tys. m2 otrzyma ryczałt nawet do 15 tys. zł.

Upraszczamy przepisy. Dzięki temu wystarczające będzie zgłoszenie nowego zbiornika do nadzoru wodnego, bez konieczności uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach

Polskie miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszkańcom miast. Takie targowiska będą organizowane w każdy weekend w całej Polsce pod hasłem „Dzień Handlu Rolniczego”. W ten sposób mieszkańcy miast otrzymają dostęp do żywności wysokiej jakości, a rolnicy będą mogli sprzedać swoje produkty bezpośrednio, bez marży pośrednika.

4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym

Pieniądze przeznaczymy na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Rolnicy będą mogli otrzymać atrakcyjne dotacje na działalność przetwórczą – nawet kilka milionów zł w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Dofinansowanie obejmie m.in. koszt wyposażenia i unowocześnienia zakładu, budowę przetwórni, zakup samochodu do sprzedaży i transportu żywności na targowisko.

Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

Epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) trwa w Polsce od 7 lat. Hodowcy trzody chlewnej potrzebują wsparcia nie tylko w walce z chorobą, ale również w odbudowie stad. Kompleksowy program walki z ASF obejmie:

  • nawet 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Środki będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w latach 2021-2026 r.,
  • 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych przez rolników w wyniku ASF,
  • nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach dotkniętych ASF,
  • wsparcie inwestycyjne dla rolników z zakresu bioasekuracji – refundacja części kosztów takich projektów jak np. utworzenie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji, czy przebudowy lub remontu pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach,
  • ograniczenie populacji dzików w Polsce,
  • wsparcie dotacyjne dla ubojni i masarni na zakup linii produkcyjnych i technologicznych.
{"register":{"columns":[]}}