W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Polska będzie najlepszym miejscem do życia w Europie

10.09.2021

Realizacja Polskiego Ładu staje się faktem! W ciągu 100 dni rząd przyjął 10 ważnych projektów, które obiecał wdrożyć premier Mateusz Morawiecki. Historyczna obniżka podatków, odbudowa służby zdrowia, wsparcie dla rodzin i seniorów czy pomoc w realizacji marzeń Polaków o własnym domu czy mieszkaniu – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie przygotowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. Teraz czas na wejście w życie przyjętych zmian. To jednak nie koniec, bo przed nami kolejne projekty w ramach Polskiego Ładu. Wszystko po to, aby Polska mogła nie tylko wyjść z kryzysu COVID-19, ale także zrobić epokowy skok cywilizacyjny.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wydarzenia podsumowującego "10 projektów na 100 dni"

„Polski Ład to program budowy Polski uczciwej, sprawiedliwej i dynamicznie się rozwijającej” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Dzięki programowi nasz kraj ma być najlepszym miejscem do życia w Europie” – dodał. Jak zaznaczył szef rządu, celem jest to, żeby Polska stała się miejscem, gdzie spełniać się będą aspiracje jej obywateli.

Wyższa kwota wolna od podatku – w kieszeniach Polaków zostanie 16,5 mld zł

Od 2022 r. wprowadzimy historyczną obniżkę podatków, na której skorzysta prawie 18 mln osób. Prawie 9 mln obywateli przestanie płacić PIT. Żadnego podatku nie zapłacą osoby zarabiające najniższą pensję oraz prawie 70 proc. emerytów.

 • Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 000 zł. Małżeństwa będą mogły skorzystać z kwoty wolnej wynoszącej 60 000 zł.
 • Z ok. 85 000 zł na 120 000 zł podwyższony zostanie próg dochodowy, rozpoczynający płacenie 32 proc. stawki podatku.
 • Wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej”. Będzie ona dotyczyć osób zatrudnionych na etacie, którzy osiągają roczne przychody z umów o pracę od 68 412 zł do 133 692 zł.
 • Reforma będzie korzystna lub neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z wynagrodzeniem do 12 800 zł miesięcznie.
 • Wprowadzone zostanie tzw. Fair Play dotyczące składki zdrowotnej. Oznacza to brak zgody na to, żeby wydatki na ochronę zdrowia ponosili niemal wyłącznie pracownicy.
 • Wprowadzony zostanie podatek od dużych korporacji. Nie obciąży on jednak inwestorów i nie zmniejszy atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Zapłacą go jedynie firmy, które starają się unikać płacenia podatków w naszym kraju.

Ile Polacy zyskają na zmianach? Kasjer, który zarabia 3000 zł brutto, czyli 2203 zł netto, zyska w ciągu roku ok. 1840 zł, a fryzjer z dochodem 4000 zł brutto, czyli 2480 zł netto, zaoszczędzi ok. 2000 zł rocznie.

Na reformie zyskają także rodziny. Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6500 zł brutto, czyli 4900 zł netto – gdy rozliczą się wspólnie – miesięcznie zyskają na rękę 328 zł, czyli prawie 4000 rocznie. Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgę na dwójkę dzieci, czyli 2200 zł.

Status: 8 września 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Emerytura bez podatku do 2500 zł

Po obniżeniu wieku emerytalnego, wprowadzeniu 13. i 14. emerytury oraz programu darmowych leków dla seniorów czas na kolejny wielki krok wspierający emerytów i rencistów. W ramach reformy podatkowej wprowadzimy emeryturę bez podatku do 2500 zł. Natomiast seniorzy o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł. Na zmianach zyska 90 proc. emerytów i rencistów, a prawie 70 proc. z nich w ogóle nie zapłaci podatku.

Ile zyskają seniorzy?

 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie np. 3200 zł brutto, czyli 2660 zł netto, zyska 1600 zł rocznie.
 • Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2997 zł rocznie.
 • Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1800 zł emerytury, zyska  2946 zł.

Status: 8 września 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

7 proc. PKB na zdrowie

Zdrowie Polaków jest najważniejsze. Dlatego stale dążymy do poprawy funkcjonowania służby zdrowia w naszym kraju. Pewne jest, że bez zwiększonego finansowania nie będzie to możliwe. Naszym celem jest, aby w ciągu najbliższych 6 lat zwiększyć wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB.

Wydatki na zdrowie osiągną 6 proc. PKB już w 2023 r. Dzięki naszym wysiłkom, do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł. W 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą aż 215 mld zł.

Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na:

 • inwestycje,
 • modernizację infrastruktury,
 • cyfryzację,
 • nowe kadry,
 • nowoczesne terapie.

To również wzrost poziomu wynagrodzeń personelu medycznego. Istnieje też potrzeba zapewnienia stabilnych warunków funkcjonowania szpitali w okresie epidemii. Na zmianach skorzystają wszyscy pacjenci. Będą mieli większy i szybszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej na poziomie europejskim.

Status: 30 lipca 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Obecnie trwają prace w parlamencie.

Zniesienie limitów do specjalistów

Jednym z głównych problemów ochrony zdrowia są kolejki do specjalistów. Dlatego od 1 lipca 2021 r. znieśliśmy wszystkie obowiązujące do tej pory limity dotyczące finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia porad lekarzy specjalistów.

 • Każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), otrzyma stosowną pomoc.
 • Dotyczy to porad zachowawczych, jak i kosztownych badań diagnostycznych, takich jak np. kolonoskopia czy gastroskopia (dotychczas znoszone były limity tylko do określonych specjalności, w odniesieniu jedynie do porad pierwszorazowych lub wybranych grup pacjentów).

Dzięki zmianom, placówki medyczne mają gwarancję, że otrzymają wynagrodzenie za każde udzielone świadczenie. Jest to finansową zachętą do zwiększania liczby udzielanych porad pacjentom już objętych opieką, jak i do obejmowania opieką nowych chorych.

W ramach programu Profilaktyka 40+, od 1 lipca 2021 r. każdy Polak powyżej 40. roku życia może także zrealizować bezpłatny pakiet badań diagnostycznych. To ważne, bo pandemia wpłynęła na znaczny spadek profilaktyki chorób, z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Status: weszło w życie 1 lipca 2021 r.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 000 zł na drugie i kolejne dziecko

Obecnie Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi. W ciągu najbliżej dekady populacja naszego kraju zmniejszy się o prawie 1 mln osób. Naszą odpowiedzią jest aktywna polityka prorodzinna, która obok programów „Rodzina 500+”, „Dobry Start” czy „Maluch+”, będzie oferowała Polakom nowe wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Rozwiązanie będzie zachętą do posiadania większej liczby dzieci oraz stworzy lepsze warunki dla ich wychowania. Będzie to pomoc o maksymalnej wartości 12 000 zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

 • Wsparcie będzie można otrzymać niezależne od dochodów rodziny. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.
 • Środki nie będą opodatkowane.
 • Kwota będzie wypłacana w miesięcznych częściach/ratach. Miesięczna wysokość wsparcia będzie wynosić 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.
 • Ze środków będą mogły korzystać także rodziny, które będą posiadały drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca w dniu wejścia rozwiązania w życie. Osoby te będą mogły otrzymać wsparcie proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Szacuje się, że w 2022 r. ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 600 tys. dzieci.

Status: 17 sierpnia 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Obecnie wiele rodzin stać na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie lub budowę domu, jednak przeszkodą jest wkład własny. Dlatego chcemy zaproponować Polakom skorzystanie z gwarantowanego przez państwo kredytu mieszkaniowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał gwarancji do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej niż 100 tys. zł, przez okres minimum 15 lat. Co ważne, po urodzeniu się drugiego dziecka w rodzinie, BGK spłaci część długu.

Kredytem bez wkładu własnego będzie mieszkaniowy kredyt hipoteczny spełniający warunki określone w ustawie i udzielany przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z BGK.

Z rozwiązania będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby samotne, ale pod warunkiem, że nie posiadają innego mieszkania. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie:

 • 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
 • 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Status: 8 września 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dom do 70 m2 bez formalności

Chcemy ułatwić Polakom budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m2. Będzie to możliwe bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Domy takie będą mogły być budowane jedynie w procedurze tzw. zgłoszenia wraz z projektem budowlanym.

 • Budynki takie mają być wolnostojące i posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje. Oznacza to, że obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
 • Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli. Jednocześnie rozmiar działki może być mniejszy niż 500 m2.
 • Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór autorski nad zgodnością budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Status: 8 września 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie po 2 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wsparcie dla rolników

Polski Ład to także wielki program wsparcia polskiego rolnictwa. Wprowadzimy wyższe dopłaty do paliwa rolniczego oraz ułatwimy rolnikom bezpośrednią sprzedaż ich towarów.

Od 1 stycznia 2022 r. rolnicy zyskają wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze:

 • zwiększony zostanie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych;
 • zwiększony zostanie też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Zmianie ulegnie także rolniczy handel detaliczny (RHD). Obecnie jest on możliwy jedynie na terenie województwa – tu, gdzie odbywa się produkcja lub ewentualnie na terenie sąsiedniego województwa.

 • Po zmianach, rolnicy prowadzący RHD będą mogli sprzedawać żywność do zakładów prowadzących handel detaliczny, takich jak np. sklepy, restauracje czy stołówki na terytorium całego kraju.
 • Podwyższymy kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Dotyczy to przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy (z wyjątkiem produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym).

Zmiany przyczynią się do wzrostu dochodów rolników i zwiększenia możliwości rozwoju działalności RHD.

Status:

 • rozwiązania dotyczące paliwa rolniczego zostały przyjęte przez Radę Ministrów 30 lipca 2021 r. i mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.;
 • rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego zostały przyjęte przez Radę Ministrów 30 lipca 2021 r. Obecnie toczą się nad nimi prace w parlamencie.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego chcemy odbudować gospodarkę po pandemii COVID-19. Dlatego stworzyliśmy Program Inwestycji Strategicznych, który będzie bezzwrotne dofinansowywał inwestycje realizowane przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.

Nowe drogi, obiekty sportowe, wyremontowane szkoły, odnowione parki czy inwestycje wodno-kanalizacyjne – to tylko przykłady korzystnych zmian, które dzięki rządowemu wsparciu mogą odczuć mieszkańcy blisko swoich domów.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych to m.in.:

 • pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego,
 • rozwój lokalnej przedsiębiorczości,
 • poprawa warunków życia obywateli,
 • powstanie nowych miejsc pracy,
 • wsparcie zrównoważonego rozwoju,
 • efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki. W pierwszym naborze priorytetami były m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne, tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. Rozdysponowanych zostanie 20 mld zł. Natomiast drugi nabór wniosków dla samorządów rozpocznie się za miesiąc.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie bgk.pl/polski-lad.

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz wsparciu samorządów przez rząd, finanse samorządów ulegną znacznej poprawie. Ich dochody wzrosną o 4,3 proc. Już w 2022 r. samorządy osiągną dochody na poziomie ok. 146 mld (z tytułu PIT, CIT i subwencji ogólnej). Uwzględniając środki z Funduszu Polski Ład, wzrost dochodów wyniesie aż 9,6 proc.

Małe Centra Nauki w całym kraju

Zabawa to również świetny sposób na efektywną naukę dla dzieci. Dowodem na to jest popularność, jaką cieszy się Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warto, aby tego typu inicjatywy powstawały również w mniejszych miejscowościach. Tym bardziej, że w 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego z tej okazji, w ramach Polskiego Ładu, planujemy budowę kilkudziesięciu Małych Centrów Nauki w całym kraju.

Budowa Małych Centrów Nauki to:

 • wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży,
 • zwiększenie dostępu do zasobów nauki,
 • zapewnienie wysokiej jakości realizowanych programów,
 • budowanie zaangażowania w naukę wśród dzieci i młodzieży,
 • powstanie nowych miejsc pracy.

W latach 2021-2024 powstanie docelowo 70 Małych Centrów Nauki. To inwestycja o wartości 350 mln zł. Maksymalna wysokość jednostkowego dofinansowania będzie wynosić 5 mln zł.

Status: 30 lipca 2021 r. przyjęte przez Radę Ministrów. Wejdzie w życie od IV kwartału 2021 r.

Kolejne projekty w ramach Polskiego Ładu

Nie zwalniamy tempa i pracujemy już nad następnymi projektami, które poprawią komfort życia obywateli. Chcemy, aby dzięki Polskiemu Ładowi nasz kraj stał się najlepszym miejscem do życia w Europie.

Kolejne kroki w realizacji Polskiego Ładu to:

 • wynagrodzenia pracowników służby zdrowia – będziemy przeznaczać na ten cel kolejne mld zł;
 • rozszerzenie systemu ubezpieczeń upraw rolnych – przedstawimy nowy system rekompensujący straty, jakie ponoszą rolnicy w związku m.in. z klęskami żywiołowymi;
 • rozwój wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego po pandemii COVID-19 – przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki, a także będziemy finansować nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa;
 • koniec z betonozą w miastach – uruchomimy program zazieleniania miast;
 • druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – za miesiąc uruchomimy kolejny nabór wniosków dla samorządów.

 

Wideo

Zdjęcia (11)