W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Realizacja Polskiego Ładu staje się faktem. Rada Ministrów przyjęła pierwsze projekty

30.07.2021

Od słów przechodzimy do działania! Rada Ministrów przyjęła pierwsze projekty ustaw w ramach Polskiego Ładu. Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym w rolnictwie, większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, inwestycje w morskie farmy wiatrowe oraz budowa małych Centrów Nauki Kopernik – to projekty, które już niedługo trafią do Sejmu. A to nie koniec. Przed nami procedowanie kolejnych zapowiedzianych ustaw, z których skorzystają wszyscy Polacy. Sprawdź, jakie pozytywne zmiany wprowadzą projekty przyjęte przez Radę Ministrów.

Posiedzenie Rady Ministrów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Rolnictwo: przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym

Polski Ład zakłada szereg pozytywnych zmian dla rolników. Chodzi m.in. o zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych, w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Dzięki nowym rozwiązaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych będą mieli większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym. Wprowadzone zmiany pozytywnie wpłyną na konkurencyjność gospodarki oraz przedsiębiorczość w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nowe rozwiązania zapewnią odpowiedni poziom życia ludności wiejskiej, co stanowi cel wspólnej polityki rolnej.

Struktura rynku rolno-żywnościowego sprawia, że w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych często wstępują znaczne różnice w sile przetargowej między dostawcami a nabywcami produktów rolnych i spożywczych. Stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych ma miejsce w całym łańcuchu dostaw żywności. Różnice w potencjale ekonomicznym między dostawcą a nabywcą mogą prowadzić do narzucania nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty większe podmiotom mniejszym. Dzięki zmianom ochroną zostaną objęci rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego.

O najważniejszych rozwiązaniach jakie wprowadzi ustawa, przeczytasz tutaj.

Rolnictwo: większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Rząd chce zmniejszyć koszty produkcji w gospodarstwach rolnych. Chodzi o zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l. Zmiany dotyczą także zwiększenia limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l. Zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego to znaczące wsparcie finansowe dla rolników.

O najważniejszych rozwiązaniach jakie wprowadzi ustawa, przeczytasz tutaj.

Zdrowie: więcej na ochronę zdrowia

W  Polskim Ładzie znalazły się rozwiązania, które znacząco usprawnią działanie służby zdrowia. Rząd chce zwiększyć wysokość środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia. Chodzi o przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6% PKB już w 2023 r. Zmiany dotyczą również określenia ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości nakładów aż do osiągnięcia poziomu 7% PKB w 2027 r. To pozwoli na zapewnienie szerszego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześnianie i modernizację infrastruktury w placówkach opieki zdrowia oraz rozwój nowoczesnych technologii w tym obszarze.

Wprowadzenie projektowanych regulacji wpłynie na zapewnienie szerszego dostępu do świadczeń gwarantowanych, poprawę jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, a w efekcie wyższy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.  To także wzrost poziomu wynagrodzeń kadr medycznych. Obecnie istnieje również pilna potrzeba zapewnienia stabilnych warunków funkcjonowania szpitali w okresie epidemii i zapewnienia dostępu do świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego. Obok likwidacji limitów do specjalistów, to bardzo ważny krok w procesie naprawy polskiej służby zdrowia.

O najważniejszych rozwiązaniach jakie wprowadzi ustawa, przeczytasz tutaj.

Rolnictwo: uwolnienie rolniczego handlu detalicznego

W ramach Polskiego Ładu rząd zapewni rolnikom lepsze perspektywy. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. To zapewnienie wyższych dochodów ze sprzedaży dla rolników. Efektem wprowadzonych zmian będzie także możliwość produkcji i zbywania żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności tym podmiotom.

Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego funkcjonującą w Polsce od 2017 r. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach RHD możliwa jest produkcja na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju. Obecnie obszar ten obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem. Wielu producentów rolnych ogranicza także wielkość prowadzonej produkcji, aby uniknąć dodatkowych obowiązków administracyjnych.

O najważniejszych rozwiązaniach jakie wprowadzi ustawa, przeczytasz tutaj.

Środowisko: inwestycje w morskie farmy wiatrowe

W Polskim Ładzie ważnym aspektem są odnawialne źródła energii. Program uwzględnia m.in. inwestycje w farmy wiatrowe. Rząd stworzy odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych (MFW) w Porcie Gdynia. Terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdynia.

Przy wyborze lokalizacji terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych wzięto pod uwagę warunki techniczne polskich portów morskich. Istotnym aspektem było także ich położenie, które ma znaczenie z punktu widzenia ekonomicznej efektywności procesów inwestycyjnych w instalacje MFW na Bałtyku.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki wybór Portu Gdynia jest optymalny. Port jest zlokalizowany najbliżej względem przyszłych morskich farm wiatrowych, które planowane są w ramach pierwszego etapu rozwoju tzw. projektu polskiego offshore. Dodatkowo już obecnie Port Gdynia jest wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych. Według przyjętych założeń, ma być to obiekt o charakterze stricte instalacyjnym dla MFW. Uchwała zakłada przygotowanie w Porcie Gdynia odpowiedniego zaplecza portowego do obsługi morskich farm wiatrowych oraz stworzenie wymaganej infrastruktury.

Nauka: budowa małych Centrów Nauki Kopernik

W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład powstanie Program Budowy Małych Centrów Nauki Kopernik – Stref Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Budowa ośrodków naukowych to wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, realizowane poprzez zwiększenie dostępu do zasobów nauki. Celem Programu jest także wsparcie rozwoju kapitału społecznego i naukowego w społecznościach lokalnych. Maksymalna wysokość dofinansowania na realizację zadania będzie wynosiła 5 mln zł. Program będzie realizowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

O najważniejszych rozwiązaniach jakie wprowadzi ustawa, przeczytasz tutaj.

 

{"register":{"columns":[]}}