W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Taniec ludowy w pracy animatora kultury

Słuchacze Studium Animatorów Kultury w Kaliszu podczas zajęć z tańca ludowego

W Studium Animatorów Kultury w Kaliszu doskonale rozumiemy, że nauka tańca to nie tylko opanowanie techniki, ale także podróż przez historię, kulturę i dziedzictwo poszczególnych regionów. Dlatego też z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opiekunka roczników na kierunku animator tańca, dr Anna Wytych-Wierzgacz wplata w program zajęć naukę wybranych wielkopolskich zabaw tanecznych, ich historię i pochodzenie. Ta wiedza oraz znajomość choreografii i tekstów przydają się Słuchaczom w przygotowaniu działań animacyjnych dla  dzieci, dorosłych i seniorów.

Podczas zajęć dr Anna Wytych-Wierzgacz kładzie nacisk nie tylko na poznanie tradycyjnych kroków, układów choreograficznych, ale także prowadzi słuchaczy przez fascynującą podróż po świecie naszych przodków.

Nauczycielka tańca udowadnia, że taniec ludowy nie powinien być traktowany jak przeżytek i mało ważną, bo nie nowoczesną formę aktywności, a raczej jako ciekawe pole do poznawania lokalnej kultury, a także ważny element warsztatu każdego animatora kultury.

- Słuchacze uczą się, że różne formy i style taneczne mogą być  narzędziem pracy animatora, tak jak na przykład improwizacja czy taniec współczesny mogą wspomagać pracę nad wyrażaniem i oswajaniem emocji u dzieci i młodzieży, mogą pomóc w ekspresyjnym wyrażaniu siebie - tłumaczy dr Wytych-Wierzgacz. - Taniec ludowy jest często, zupełnie niesłusznie,  niedoceniany i uważany za przestarzały, a przecież w tańcach ludowych, oprócz nauki o tradycjach, można trenować, jak we wszystkich innych stylach tańca, zapamiętywanie układów choreograficznych,  koordynację ruchową, poczucie rytmu i uważność na muzykę, pracę w parach czy pracę w grupie - tak bardzo potrzebne w zawodzie animatora kultury.

Ucząc się wielkopolskich tańców i zabaw ludowych,  uczestnicy zajęć mają okazję poznać charakterystyczne rozliczenia rytmiczne, gestykulację i tradycyjne stroje, które od wieków towarzyszyły mieszkańcom tego pięknego regionu. To zatem nie tylko taniec, ale to sposób na wcielenie się w ducha Wielkopolski.

Taniec to nie tylko ruch, to także forma wyrazu, która pozwala uwolnić emocje i opanować stres. To doskonały sposób na poprawę samopoczucia i budowanie równowagi w codziennym życiu.

Dołącz do nas - rekrutacja do Studium odbywa się poprzez formularz na stronie www:

https://www.gov.pl/web/psakkalisz/informacja-dla-kandydata

 

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}