W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działalność edukacyjna

zdjęcie przedstawia uczniów szkoły z instrumentami dętymi: klarnet, saksofon, trąbka, puzon, flet. Po prawej stronie stoi nauczyciel prowadzący orkiestrę, po lewej akompaniator, w oddali widać nauczyciela perkusji z bębnem.

Podstawową działalnością naszej szkoły jest dydaktyka. Uczniowie kształcą się w cyklach sześcioletnim lub czteroletnim, w zależności od wieku. Ich nauką zajmuje się 18-stu nauczycieli muzyków. Nasi uczniowie mają możliwość kształcenia się w następujących specjalnościach instrumentalnych: fortepian, akordeon, organy, skrzypce, gitara, flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon  i perkusja.   
Oprócz lekcji indywidualnych uczniowie uczęszczają również na zajęcia teoretyczne grupowe z kształcenia słuchu oraz w zależności od wieku na rytmikę lub audycje muzyczne. Poza tym w naszej szkole prowadzony jest chór, orkiestra dęta oraz różnorodne zespoły kameralne, aby każdy uczeń mógł rozwijać swoje zdolności muzyczne we  współpracy z rówieśnikami, pod okiem doświadczonych pedagogów.
Podczas pandemii COVID 19 od marca 2020 roku nasza szkoła jak całe szkolnictwo w Polsce przeszła na pracę zdalną. Był to czas, w którym uczniowie i nauczyciele stawiali czoło nowym wyzwaniom. Wszystkie zajęcia szkolne tj. lekcje indywidualne, zajęcia teoretyczne, chór, orkiestra, zespoły kameralne prowadzone były w trybie online. Nasi uczniowie również z powodzeniem brali udział w organizowanych koncertach online oraz konkursach, w których byli laureatami.  
Pierwszym poważnym przeżyciem na scenie jest Pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Muszą oni bowiem publicznie złożyć przysięgę, wspólnie zaśpiewać, a także zjeść plaster cytryny. Na szczęście na osłodę pani Dyrektor każdemu wręcza „Ptasie Mleczko” .
A potem ? No cóż…. samo życie: nauka, egzaminy, koncerty i konkursy. Wszyscy nasi uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności gry na instrumencie podczas koncertów klasowych, szkolnych oraz okolicznościowych dla miasta i powiatu. Najlepsi uczniowie w swoich specjalnościach reprezentują nasza szkołę w konkursach regionalnych, ogólnopolskich a nawet międzynarodowych.
Nasza szkoła nie zapomina o integracji naszych uczniów, organizując każdego roku wyjazdy na obozy chóralno-orkiestrowe, warsztaty instrumentalne lub rytmiczne. Jako szkoła jesteśmy również organizatorem warsztatów w zależności od potrzeb zgłaszanych przez naszych uczniów. Do tej pory odbyły się np. warsztaty z zakresu improwizacji i kompozycji, warsztaty skrzypcowe a także perkusyjne.
Nasza Szkoła jest organizatorem „Kaszubskich Spotkań Akordeonowych” oraz „Kaszubskich Prezentacji Skrzypcowych”. Oba konkursy cieszą się ogromną popularnością zarówno w regionie pomorskim jak i poza nim. „Kaszubskie Spotkania Akordeonowe” charakteryzują się oprócz uczestnictwa solistów w różnych grupach wiekowych, udziałem zespołów kameralnych, w skład których wchodzi akordeon. Jako szkoła staramy się promować muzykowanie zespołowe, które może wśród młodzieży po ukończeniu naszej szkoły zaowocować zainteresowaniem istniejącymi zespołami w Kościerzynie i czynnym w nich udziałem. Natomiast „Kaszubskie Prezentacje Skrzypcowe” wyróżniają się innowacją polegającą na tym, iż wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu wchodzą  w skład Jury. Przewodnictwo w pracach jurorów obejmuje zawsze  powołany z zewnątrz wybitny metodyk z zakresu gry skrzypcowej. Gościliśmy w naszych progach między innymi panie: mgr Dorotę Obijalską, mgr Ewę Iwan, prof. Małgorzatę Skorupę. Oprócz konkursu w tych dniach, zarówno nauczyciele akordeoniści jak i skrzypkowie mogą skorzystać z doskonalenia zawodowego w swojej specjalności w postaci wykładów, seminariów bądź warsztatów. Czasami organizujemy lekcje otwarte lub zajęcia grupowe dla dzieci w zależności od zgłaszanych nam potrzeb pedagogów z innych szkół. Dokładamy wszelkich starań, aby kościerskie konkursy były atrakcyjne dla uczniów, nauczycieli  i osób im towarzyszących. W trakcie trwania konkursów zapewniamy dobrą atmosferę, poczęstunek  i takie atrakcje jak sklepik muzyczny, konkursy plastyczne lub gry planszowe. Nowością od dwóch lat jest Nagroda Burmistrza miasta Kościerzyna dla najlepszych uczestników naszej szkoły.
W ramach edukacji kulturalnej nasza szkoła przynajmniej dwa razy w roku szkolnym organizuje dla naszych uczniów i rodziców wyjazdy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Teatru Muzycznego w Gdyni. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem.

{"register":{"columns":[]}}