W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Historia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie

Budynek szkoły zlokalizowany w Kościerzynie przy ul. Dworcowej 12, delikatnie przykryty otaczającą zielenią.

Początek działalności szkoły

Kościerzyna jako jedyne miasto powiatowe do początku lat osiemdziesiątych nie miała szkoły muzycznej, a konsekwencją tego były mniejsze pieniądze na kulturę w mieście przyznawane przez Centralę. W Domu Kultury działało Ognisko Muzyczne prowadzone przez pana Stanisława Kroskowskiego. Pomysł szkoły rzucony został na popisie uczniów Ogniska Muzycznego przez jednego z rodziców – pana Romana Szyca. Zebrano 600 podpisów pod tym wnioskiem i sprawa stanęła na sesji Rady Miasta, a finałem była pozytywna decyzja z Warszawy.

Początek szkoły sięga roku 1982, jednak do 1991 roku, a więc przez następne 9 lat siedzibą szkoły nadal był kościerski Dom Kultury. Dyrektorem szkoły mianowany został pan Stanisław Kroskowski. Wspominał, że początki szkoły były niezwykle trudne. Brakowało nauczycieli instrumentalistów, więc jeździł wszędzie i zbierał podania o pracę od absolwentów szkół muzycznych. Powołał bibliotekę muzyczną, wyremontował salę baletową na potrzeby klasy rytmiki, zdobywał instrumenty gdzie się tylko dało m.in. wykupił część pianin z domu kultury, z liceum ekonomicznego w drodze wymiany dostał instrumenty dęte.

Początkowo na jednym piętrze budynku Domu Kultury otwarto klasy akordeonu, gitary, fortepianu, skrzypiec, trąbki. Pani Jarosia Pałasz – nasza pani sekretarka od lat 25 wspomina, że często nauczyciele, którzy musieli dojeżdżać do szkoły z daleka, a mieli lekcje dzień po dniu, nocowali w klasach lekcyjnych.

Pierwszy rok istnienia

Pierwszy nabór do szkoły muzycznej odbywał się bez jakichkolwiek limitów. Przyjęto wtedy stu uczniów, którzy uczyli się w następujących klasach:

Fortepian – Barbara Miłosławska i Jadwiga Nejranowska
Skrzypce – Alicja Kujawska
Gitara – Stefania Włoch
Akordeon – Stanisław Wera i Stanisław Kroskowski
Trąbka – Włodzimierz Kubiński
Perkusja i klasa teorii – Jan Zamkowski
Rytmika i flety proste – Ewa Trawicka

Starania dyrektora Kroskowskiego o zmianę lokalizacji.

Szybko stało się jasne, że w Domu Kultury szkoła nie będzie miała możliwości rozwoju, tworzenia nowych klas instrumentalnych ze względu na tak bardzo ograniczoną powierzchnię. W związku z tym pan dyrektor rozpoczął starania o zmianę lokalu szkoły na bardziej odpowiedni. W momencie przeobrażeń ustrojowych, jakie miały miejsce w latach 89 – 90 pan dyrektor rozpoczął starania o przejęcie domu partii w Kościerzynie. Było to bardzo trudne przedsięwzięcie. Pracownicy administracji szkoły wspominają, jak chodzili po całym mieście i zbierali podpisy pod wnioskiem o przekazanie szkole tego budynku. Zebrano wtedy i przekazano do Urzędu Miasta kilka tysięcy podpisów wspierających ów projekt.

W końcu formalnie budynek partii przekazano szkole muzycznej ale, co ciekawe, poprzedni właściciele nie zamierzali go nadal opuszczać. Doszło do sytuacji absurdalnej, w której szkoła - formalny nowy właściciel przez dłuższy czas nadal nie mogła przenieść się do nowego budynku. W końcu pan dyr. Kroskowski zirytowany całą sytuacją poprosił wojsko o pomoc. I tak pewnego dnia cały materialny majątek szkoły żołnierze załadowali na wojskowe ciężarówki i przewieźli do nowego budynku. Dopiero to doprowadziło do opuszczenia lokalu przez partię. Całe wyposażenie budynku zostało zabrane, a szkole pozostał na dłużej w spadku tylko portret Lenina  wymalowany na przedniej ścianie auli, który trudno było zamalować.

Na zielonym tle przedstawiono 12 ujęć z historii szkoły. Zdjęcia rozmieszczono w trzech wierszach po trzy w każdym. Na zdjęciach przedstawiono uczniów i nauczycieli szkoły z lat, kiedy dyrektorem był Pan Stanisław Kroskowski.

Przejęcie obowiązków dyrektora przez p. Barbarę Miłosławską i organizacja Kaszubskich Spotkań Akordeonowych

Od 1991 roku dyrektorem szkoły zostaje pani Barbara Miłosławska i kieruje szkołą przez kolejne 10 lat. W tym czasie, a dokładnie od 1992 roku szkoła staje się organizatorem Kaszubskich Spotkań Akordeonowych.

Jest to coroczny konkurs klas akordeonu dla szkół muzycznych I stopnia regionu pomorskiego. Pani dyr. Miłosławska wprowadziła wiele ciekawych akcentów, towarzyszących przesłuchaniom młodych akordeonistów, jak choćby coroczne wystawy plastyczne przedstawiające dorobek miejscowych artystów, czy minikoncert muzyki akordeonowej w przerwie konkursu. Dla nauczycieli w czasie obrad jury, organizowany był kurs metodyczny a dla oczekujących wraz z nauczycielami na występ uczniów  przygotowany był obficie zaopatrzony bufet.

Kaszubskie spotkania akordeonowe są już tradycją naszej szkoły i trwają nieprzerwanie do chwili obecnej. W jury zasiadają najlepsi profesorowie naszego regionu, którzy nie tylko uczą, ale są czynnie koncertującymi muzykami.

Na zielonym tle przedstawiono 12 ujęć z historii szkoły. Zdjęcia rozmieszczono w trzech wierszach po trzy w każdym. Na zdjęciach przedstawiono uczniów i nauczycieli szkoły z lat, kiedy dyrektorem była Pani Barbara Miłosławska

Zmiana na stanowisku dyrektora – Katarzyna Karczewska – komputeryzacja sekretariatu i inne modernizacje

Od 2001 funkcje dyrektora obejmuje pani Katarzyna Karczewska. To czas bardzo dynamicznych zmian w szkole.

Na pierwszy ogień idzie komputeryzacja sekretariatu (ku zadowoleniu nauczycieli, którzy również mają swobodny dostęp do komputerów jeśli akurat są wolne) i szkolenie komputerowe dla chętnych i niechętnych.

Potem z ważniejszych zmian - modernizacja całego dachu, wymiana systemu grzewczego, ostatnio wymiana instalacji elektrycznej, wymiana oświetlenia w całej szkole i wielka bomba – remont Sali koncertowej oraz przygotowanie pomieszczenia pod ustawienie organów mechanicznych.

Na zielonym tle przedstawiono 12 ujęć z historii szkoły. Zdjęcia rozmieszczono w trzech wierszach po trzy w każdym. Na zdjęciach przedstawiono uczniów i nauczycieli szkoły z lat, kiedy dyrektorem była Pani Katarzyna Karczewska.

Tyle historii szkoły muzycznej, jaki będzie ciąg dalszy? Jesteśmy pewni, że co najmniej równie ciekawy.

{"register":{"columns":[]}}