W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Rzucanie palenia to skomplikowany proces, istnieje wiele dróg do osiągnięcia celu i niestety nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie tego problemu. Jedni przestają palić pod wpływem chwili, inni potrzebują długiego okresu przemyśleń i przygotowań. Czasami potrzebna jest pomoc specjalisty lub przyjaciela, bądź też wsparcie drugiej osoby znajdującej się w tej samej sytuacji.

Rzucanie palenia może być sposobem na lepsze poznanie siebie, kształtowaniem charakteru, nauką pozytywnego myślenia.

Obraz zawierający podłoże, wewnątrz, przybór do pisania, ołówek
Opis wygenerowany automatycznie

Fot.: jcomp/freepik.com

 

5 KROKÓW DO RZUCENIA PALENIA

Rzucanie palenia to proces wieloetapowy i często długotrwały. Nie poddawaj się i wykonaj pierwszy krok!

KROK 1-  MOTYWACJA

Kluczem do zaprzestania palenia jest motywacja i pozytywne myślenie. Nastaw się na sukces. Już tyle osób rzuciło palenie, Ty też możesz! Zdecyduj, dlaczego chcesz przestać palić i podejmij wyzwanie.

KROK 2 – ANALIZA

Przeanalizuj swoje nawyki związane z paleniem. Zastanów się, z których papierosów w ciągu dnia będzie ci najtrudniej zrezygnować? Jakie sytuacje będą stanowić największe wyzwanie? Zaplanuj i zapisz strategie na te chwile.

KROK 3 – FACHOWA POMOC

Uzależnienie od tytoniu to choroba, istnieją leki także i na tę chorobę, choć ze względu na strefę emocjonalną i społeczną nawyku palenia, często same leki nie wystarczą.

W każdej aptece bez recepty możesz kupić terapeutyczną nikotynę w postaci gum, tabletek, plastrów czy sprayu. Przyjmowanie terapeutycznej nikotyny zmniejsza intensywność objawów zespołu odstawienia, które na ogół znacząco utrudniają odchodzenie od nałogu. Nikotynową Terapię zastępczą przyjmuje się przez około 3 miesiące.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym - wystarczy zadzwonić pod nr 801 108 108 lub 22 211 80 15 (z telefonów komórkowych), aby uzyskać telefoniczne wsparcie i fachowe porady by wytrwać na drodze do rzucenia palenia.. 

Pomocni mogą okazać się także inni specjaliści np. dietetyk lub psycholog, którzy rozwieją obawy związane z przyrostem masy ciała po rzuceniu palenia oraz podpowiedzą jak poradzić sobie  z napięciem związanym z brakiem papierosa.

KROK 4 – DOCENIAJ SIEBIE

Rzucenie palenia to ogromne wyzwanie, doceniaj siebie i wynagradzaj każdy drobny sukces. Sprawiaj sobie drobne przyjemności inne niż palenie. Zastanów się, co sprawia Ci największą przyjemność i w nagrodę za wytrwałość nagradzaj się regularnie. Wierz w sukces i chwal się swoimi osiągnięciami!

KROK 5 – BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁY

Rzucenie palenia wymaga wytrwałości w dążeniu do celu oraz silnej woli. Nie zawsze udaje się rzucić palenie już za pierwszym razem, ale zawsze można podjąć tę próbę ponownie. Bądź przekonany, że w końcu ci się to uda!

 

Źródła:

1. "Jak rzucić palenie" prof. Witold Zatoński

2. https://gemini.pl/poradnik/

{"register":{"columns":[]}}