W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gry komputerowe – hobby czy nałóg? 2/2

Czy można zapobiec uzależnieniu od gier komputerowych?

To nie gry są czymś złym, nie powinniśmy ich demonizować. Problemem staje się samo uzależnienie i stawianie ich na pierwszym miejscu, przed wszystkim i wszystkimi. Jeśli pojawia się obawa, iż bliska Ci osoba nie widzi świata poza grami, zareaguj! Zamykając się w wirtualnym świecie sami nie zauważymy, iż popadamy w uzależnienie. Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Udowodnij sobie  i swoim bliskim, że są inne wartościowe sposoby spędzania wolnego czasu, czy poznawania nowych, interesujących ludzi. Znajdź zdrową alternatywę! Coś co naprawdę sprawi Ci przyjemność. Nie oszukuj się i nie wybieraj rozwiązań, po które w ogóle nie sięgnąłbyś przed pojawieniem się problemu. W przeciwnym razie, jeśli będziesz się po prostu nudzić, będziesz bardziej skłonny do wrócenia do gry.

Do dyspozycji masz mnóstwo rozwiązań, które można robić samemu lub w grupach. Zacznij uprawiać sport, a może zainteresuje Cię taniec towarzyski? Odwiedź najbliższą bibliotekę, wybierz się do kina lub teatru, zapisz do szkoły językowej. A może od dawna interesowała Cię gra na instrumencie, fotografia lub malarstwo, ale nie miałeś dotąd odwagi by spróbować? Zdecyduj się na zupełnie nowe rozwiązanie: gotowanie, odnawianie starych mebli, wolontariat.

Skutki uzależnienia od gier komputerowych

W przypadku skutków psychologicznych, moralnych, społecznych i intelektualnych (które są ze sobą nierozerwalnie powiązane) chodzi przede wszystkim o zacieranie się granic między światem wirtualnym a rzeczywistym oraz o uważanie tego pierwszego za miejsce lepsze i bardziej przyjazne.

Dochodzi do utraty innych zainteresowań, rezygnacji z ulubionego hobby – wszystko co wcześniej przynosiło radość, przestaje mieć znaczenie. Nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, prowadzenie rozmów na dowolne inne tematy przestaje być ważne i atrakcyjne, dochodzi do rozluźnienia i zerwania więzi międzyludzkich.

Będąc uzależnionym rezygnujemy z naszych dawnych ambicji i aspiracji, bo całe nasze życie toczy się już tylko dookoła grania w gry. Dzieci opuszczają się w nauce, wagarują, a osoby dorosłe zaniedbują swoje obowiązki w pracy lub w ogóle przestają do niej chodzić, co skutkuje zwolnieniem (a w dalszej perspektywie może prowadzić do problemów finansowych).

Uzależnienie od gier komputerowych dzieci i dorosłych może doprowadzić do rozwoju depresji, a w skrajnych przypadkach do pojawienia się myśli, planów i prób samobójczych.

Do fizjologicznych skutków uzależnienia od gier komputerowych zalicza się:

  • bóle głowy,
  • bóle kręgosłupa,
  • wady postawy,
  • ból oczu i pogorszenie wzroku, zespół suchego oka,
  • przykurcz i zanik mięśni.
  • migreny spowodowane intensywną koncentracją lub zmęczeniem oczu,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • choroby układu pokarmowego związane z nieprawidłową dietą,
  • nadwaga związana z zerową aktywnością fizyczną,
  • odwodnienie,
  • padaczka ekranowa.

Czy z uzależnienia od gier komputerowych można się wyleczyć?

Uzależnienie od gier komputerowym należy do grupy uzależnień behawioralnych (tak jak np. zakupoholizm, seksoholizm, patologiczny hazard).  Podobnie, jak każdy inny nałóg, można je leczyć. Konieczna jest jednak pomoc specjalisty, z tym problemem samodzielnie sobie nie poradzimy. Na początku może pojawić się faza wyparcia, tłumaczenia, że nie ma żadnego problemu, a inni przesadzają. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie osobie uzależnionej skali problemu. Dopiero zrozumienie, że jest się uzależnionym daje nam szansę na skuteczne podjęcie psychoterapii.

W psychoterapii uzależnień od gier nie chodzi o całkowite zrezygnowanie z korzystania z komputera czy grania w gry, tylko wskazanie, jak robić to poprawnie. Przygotowanie szczegółowego planu dnia, w którym uwzględnimy zarówno czas na gry, jak i inne aktywności i spotkania towarzyskie ułatwi nam zapanowanie nad uzależnieniem. Znalezienie innych sposobów na przyjemne spędzanie czasu pomoże nam ograniczyć potrzebę przebywania w wirtualnym świecie. Zrozumienie, dlaczego jesteśmy podatni na uzależnienie pomoże nam uniknąć powtórzenia takich sytuacji w przyszłości i zastąpić wzorce niewłaściwe tymi pożądanymi.

Poza terapią indywidualną dobre skutki przynosi także terapia rodzinna, zwłaszcza w przypadku uzależnionych dzieci. Często organizowane są też terapie grupowe i grupy wsparcia, które pomagają osobie w nałogu poczuć się częścią jakiejś społeczności.

Nie decyduj się na samotne stawianie czoła uzależnieniu, porozmawiaj z kimś zaufanym. Na pewno szybko znajdziesz wsparcie i pomoc.

Źródło:

https://psychoterapiacotam.pl/uzaleznienie-od-gier-komputerowych-jak-z-nim-walczyc/

https://psychoterapia.org/uzaleznienie-od-gier-komputerowych-dzieci-i-doroslych-przyczyny-objawy-leczenie

https://www.pokonajlek.pl/uzaleznienie-od-gier-komputerowych/

https://serdecznecentrum.pl/uzaleznienie-od-gier-komputerowych-kiedy-hobby-staje-sie-nalogiem/

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}