W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NOWE NARKOTYKI – DLACZEGO PO NIE SIĘGAMY?

INTERNET JAKO PODSTAWOWE ŹRÓDŁO INFORMACJI

Wszyscy ulegamy rozmaitym sugestiom, a młodzi ludzie są bardzo podatni na działanie różnego rodzaju wpływów, np. reklam. Nowe narkotyki mają ciekawe opakowania, atrakcyjne dla nastolatków nazwy, często umieszczane są na nich symbole odnoszące się do mistycyzmu, magii lub religii. Kupujący ma mieć dzięki temu poczucie dostępu do tajemnicy i obietnicy lepszego funkcjonowania.

 

Kupując towar od sprzedawcy (dilera) albo w sklepie internetowym, podświadomie spodziewamy się przestrzegania zasad obowiązujących w legalnym handlu: odpowiedzialności sprzedawcy za jakość oferowanego towaru, praw konsumenta itp.

 

Poszukując oferty sprzedaży nowych narkotyków można znaleźć strony internetowe oferujące substancje psychoaktywne na przykład jako: odczynniki do badań laboratoryjnych i eksperymentów chemicznych, kryształy, magiczne proszki, sole do prania, odświeżacze powietrza, odplamiacze, pigułki, susz roślinny, sole trzeźwiące.

 

Zachwalane wyroby często opatrzone są fotografią, nazwą substancji/produktu, gramaturą, opisem sposobu zażycia i sposobu działania. Sprzedawcy zaznaczają, że są to "wyroby będące imitacją produktów, nie do spożycia i dla osób pełnoletnich". Pomimo to prawdziwość informacji nie budzi zastrzeżeń klientów.

Fot.: pchvector/freepik.com

 

W sytuacji buntu młodego człowieka na otaczającą rzeczywistość, problemów rodzinnych, waśni między rówieśnikami czy problemów szkolnych rozwiązanie oferowane przez strony internetowe staje się bliskie użytkownikowi, który je przegląda.

 

W przypadku substancji psychoaktywnych zawsze pojawia się zagrożenie i ryzyko.

Nie mamy gwarancji co znajduje się w oferowanych opakowaniach, czy podany na nich skład jest zgodny z rzeczywistością, co niesie za sobą groźbę zatrucia organizmu lub śmierci.

 

JAK REKLAMOWANE SĄ ""?

"" o działaniu pobudzającym są reklamowane jako zwiększające energię, poprawiające nastrój, a w rzeczywistości mogą doprowadzić do: zaburzeń pracy serca, zaburzeń neurologicznych, halucynacji i urojeń oraz chorób psychicznych.

 

W przypadku "" o działaniu halucynogennym w reklamie młodzież zapewniana jest o niesamowitych doznaniach, poznaniu pozazmysłowego wymiaru.

W realnym świecie mogą ich spotkać: nudności, bezsenność, przeraźliwy lęk i panika,

halucynacje i urojenia, a także utrata kontroli nad sobą i swoim zachowaniem.

 

Sprzedawcy nowych narkotyków, o działaniu reklamowanym jako podobne do marihuany,

sugerują: odprężenie, poprawę nastroju. Realnie mogą powodować: wymioty, "gonitwę"

myśli, nerwowość, bóle w klatce piersiowej, drgawki, utratę przytomności.

Fot.: macrovector/freepik.com

BADANIE "MŁODZIEŻ A"

Główny Inspektorat Sanitarny w 2016 r. przeprowadził badanie pn. "Młodzież a"

wśród uczniów w dwóch grupach wiekowych: 14-15 lat oraz 17-18 lat. Wykazało ono, że nowe narkotyki, obok alkoholu, papierosów i marihuany, są najpopularniejszą używką wśród polskiej młodzieży.

 

Po nowe narkotyki sięga co dziesiąty młody Polak, a co niezmiernie istotne wiek, w którym robi to po raz pierwszy obniżył się do granicy 13 roku życia. Mężczyźni częściej sięgają po nowe narkotyki niż kobiety, uczniowie szkół ponadpodstawowych dwukrotnie częściej korzystają z nowych narkotyków niż uczniowie szkół podstawowych.

 

Pełna rodzina i zamieszkiwanie w domu rodzinnym, jak również wysoki poziom aspiracji zawodowych, są czynnikami chroniącymi przed zażywaniem nowych narkotyków. Do najważniejszych motywów sięgania po tzw. należą dobra zabawa i ciekawość oraz wpływ grupy rówieśniczej.

Obraz zawierający tekst, znak, grafika wektorowa
Opis wygenerowany automatycznie

Fot.: macrovector/freepik.com

 

BIOPSYCHOSPOŁECZNY MODEL SIĘGANIA PO NOWE NARKOTYKI

  1. W obszarze biologicznym jest to rodzinne obciążenie problemem uzależnienia,

indywidualna tolerancja organizmu na substancję psychoaktywną i inne trudności

psychiczne, rozpoczynające się już we wczesnym dzieciństwie.

  1. W obszarze psychologicznym jest to lęk, nieadekwatna samoocena oraz styl funkcjonowania w trudnych i stresowych sytuacjach.
  2. W obszarze społecznym jest to dysfunkcyjny system funkcjonowania rodziny,

destrukcyjna i toksyczna grupa rówieśnicza, środowisko szkolne oraz negatywny

wpływ mediów.

 

Edukacja, adekwatne reagowanie i w konsekwencji skuteczna profilaktyka opracowana

przez specjalistów znacząco wpływa na ograniczenie zarówno pierwszych kontaktów z nowymi narkotykami, jak też nadużywanie substancji psychoaktywnych.

 

Źródło:

1. Nowe narkotyki – poradnik dla nauczycieli, GIS.

{"register":{"columns":[]}}