W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzależnienie od telefonu u dzieci

Telefony są obecnie łatwo dostępne i korzystają z nich coraz młodsze dzieci, dlatego też uzależnienie od telefonu u dzieci i młodzieży to problem niezwykle powszechny. Nastolatki używają telefonu do kontaktów z rówieśnikami i sprawdzania mediów społecznościowych, dzieciom służy do oglądania bajek. Niezależnie od wieku dzieci chętnie też grają w gry online.

Korzystanie z telefonu nie jest niczym złym, problem pojawia się w momencie, gdy dziecko przestaje widzieć świat poza nim.

Objawy uzależnienia od telefonu

Jeśli pozbawione telefonów komórkowych dzieci zaczynają odczuwać niepokój i złość, są to podstawowe symptomy uzależnienia od telefonu (fonoholizmu), jednakże same osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy ze swojego nałogu.

Drugą możliwą reakcją jest zobojętnienie na wszystko, co odrywa je od korzystania z telefonu. Nic innego nie jest równie wartościowe, tylko możliwość  korzystania z niego przynosi radość i uczucie spełnienia. Posiadanie telefonu oznacza bowiem bezpieczeństwo, daje złudną pewność, że wszystko ma się pod kontrolą.

Negatywne skutki uzależnienia od telefonu

Nadużywanie telefonu to bardzo częsty problem w szkołach. Nastolatki nie potrafią powstrzymać się przed jego używaniem nawet podczas lekcji. Ciągle zerkają na ekran telefonu, zupełnie nie zważając na to, co dzieje się wokół nich. W niektórych placówkach wprowadzono zakaz wyjmowania telefonów z plecaków w trakcie trwania zajęć lub nakaz pozostawiania ich pod opieką nauczyciela, aby zapewnić dzieciom możliwość skupienia się na zajęciach. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Dziecko może być rozdrażnione i zdekoncentrowane, bo jego myśli zwrócone są ku chęci jak najszybszego odzyskania utraconej własności.

Dzieci uzależnione od telefonu często opuszczają się w nauce, cały wolny czas poświęcają bowiem na przebywanie w świecie wirtualnym. Przestają się interesować spotkaniami z rówieśnikami, czy dotychczasowym hobby. Bardzo gwałtownie reagują, gdy mają otrzymać karę na telefon, czy w jakikolwiek inny sposób ograniczyć korzystanie z niego.

Jednymi z poważniejszych skutków fonoholizmu są problemy z właściwym rozwojem emocjonalnym i psychicznym dzieci, dlatego tak ważne jest to, by walczyć z uzależnieniem.

Jak walczyć z uzależnieniem u dzieci?

Dobrym pomysłem jest ustalenie pewnych norm czasowych, które ograniczą czas spędzany w wirtualnym świecie. Postarajmy się aktywizować nasze dzieci, zachęcać do spacerów, wycieczek, wspólnych wyjść ze znajomymi. Poszukajmy dla nich nowego hobby, znajdźmy wspólne pasje, które możemy rozwijać jako rodzina. Pokażmy, że są inne równie ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu.

Okażmy dzieciom dużo miłości i wsparcia, to podstawowe elementy wspólnej walki z uzależnieniem. Nie bójmy się także skorzystać z pomocy psychoterapeuty uzależnień.

Źródło:

https://klinika.osrodek-oaza.pl/objawy-uzaleznienia-telefonu-komorkowego/

https://psychoterapiacotam.pl/uzaleznienie-od-telefonu-jak-je-rozpoznac/

 

 

{"register":{"columns":[]}}