W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszystkie ręce na pokład do walki przeciw grypie !

 

Od początku września odnotowano już prawie 600 tysięcy przypadków grypy i podejrzeń zachorowań na grypę,hospitalizowano już ponad 1,5 tys. osób, a prognozowany szczyt zachorowań przypadnie dopiero na przełom lutego i marca.

 

Najnowsze dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że Polska nie osiągnie nawet 7% progu osób zaszczepionych w populacji. Oznacza to łatwą transmisję wirusa w społeczeństwie i długie oczekiwanie na wizytę w gabinetach lekarzy rodzinnych w szczycie zachorowań. Rozwiązaniem tego problemu są szczepienia ochronne.

 

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w pierwszym tygodniu października 2022 r. blisko 117 tys. osób, z których aż 57 tys. to dzieci do 14 roku życia, zachorowało na grypę lub miało podejrzenie zachorowania.

 

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Zakażenie wirusem grypy może dosięgnąć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka np. seniorzy, dzieci, osoby przewlekle chore oraz kobiety w ciąży.

 

Mimo tego, że pacjenci mają możliwość poddania się szczepieniu zarówno w aptekach, jak i POZ-ach, w tym roku zainteresowanie szczepieniami gwałtownie spadło.

Obraz zawierający mapę
Opis wygenerowany automatycznie

                                                                                                                                       Fot.: Freepik/freepik.com

 

Czym grozi grypa?

Grypa sezonowa, poza podstawowymi objawami typu kaszel, gorączka, dreszcze, bóle mięśni czy złe samopoczucie, może doprowadzić do poważnych komplikacji oraz hospitalizacji. Do najpoważniejszych powikłań zaliczają się zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, czy zapalenie opon mózgowych. W najgorszym wypadku zachorowanie może zakończyć się zgonem.

 

Kto jest najbardziej narażony na powikłania po grypie?

Na ciężki przebieg choroby i wymienione powikłania najbardziej narażone są dzieci poniżej 2 roku życia, dorośli w wieku 65 lat lub starsi, kobiety w ciąży oraz pacjenci przewlekle chorzy z obniżoną odpornością.

 

Co możemy zrobić?

Zarówno wirus grypy, jak i wirus COVID-19 mutują i są dla nas ogromnym zagrożeniem. Ze względu na obostrzenia wprowadzone w okresie pandemii Sars-Cov-2 trudno jest prognozować, jak będzie wyglądał przebieg zachorowań na obie te choroby w najbliższym okresie. Szczepienia mogą zapobiec najważniejszym powikłaniom i groźnym konsekwencjom grypy i COVID-19.

 

Decyzją Ministerstwa Zdrowia pacjenci nie zapłacą za samo wykonanie szczepienia ani w aptekach ani w placówkach medycznych.

Z bezpłatnych szczepionek mogą skorzystać:

  • seniorzy powyżej 75 roku życia,
  • kobiety w ciąży.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

  • pacjenci przewlekle chorzy np. diabetycy, osoby chore na nowotwory czy pacjenci kardiologiczni,
  • dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,
  • osoby w wieku od 65 do 75 lat.

 

Osoby nie objęte refundacją będą jednak musiały pokryć koszt samej szczepionki ok. 52 zł.

 

 

{"register":{"columns":[]}}