W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program - Znamię! Znam je?

Program „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry.

Patronat honorowy nad programem edukacyjno-informacyjnym „Znamię! Znam je?” objęła Minister Edukacji Narodowej. Kampania powstała z inicjatywy Akademii Czerniaka, która jest sekcja naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie szybkiego i prawidłowego rozpoznania tego nowotworu, ale przede wszystkim edukacja w zakresie zasad profilaktyki przed zachorowaniem.
Program adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ich rodziców, opiekunów.

cel ogólny programu - budowanie wśród młodzieży świadomości w zakresie profilaktyki czerniaka

cele szczegółowe - upowszechnienie wiedzy o nowotworze złośliwym skóry, zwłaszcza czynników ryzyka zachorowania; uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki (m.in. samobadanie skóry); uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw (złote zasady ochrony)

Link do materiałów edukacyjnych:
https://www.gwiazdanadziei.pl/index.php/znamie-znam-je

W ramach programu Akademia Czerniaka przygotowała konspekt lekcji edukacyjnej o czerniaku dla nauczycieli, tak aby mogli oni przeprowadzić lekcję w swojej klasie. Z kolei uczniowie, dzięki specjalnie przygotowanemu filmikowi oraz materiałom informacyjnym (ulotki, plakaty) dowiedzą się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem.

{"register":{"columns":[]}}