W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu – zgodnie z zasadami Sanepidu

11.04.2024

obraz mycie

Dziecięca ciekawość to cecha świadcząca o inteligencji, ale w połączeniu z brakiem nabytych oporów może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. Dłonie dzieci w ciągu dnia wiele razy mają kontakt z najróżniejszymi powierzchniami. Niestety najmłodsi równie chętnie dotykają wszystkiego wokół, co okolic własnych ust. Trzeba też pamiętać, że dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, są dużo mniej odporne na choroby, niż w osoby dorosłe. Efekt? Jedno dziecko z katarem zaraża całą grupę, biegunka ciągnie się tygodniami, a grypa nie opuszcza niektórych dzieci przez wiele dni.

Zabawki jako przedmioty, z którymi stykają się dzieci wymagają szczególnej uwagi. Chociaż zabawki wyglądają niewinnie i kojarzą się z zabawą, pracownicy powinni traktować je jako przedmioty wymagające odpowiedniej higieny. Po zabawie mogą mieć na sobie ślinę dzieci, zarazki, nie wspominając już o stałym zbieraniu brudu.

Szczególnie ważne jest, aby w miejscach takich jak przedszkola i żłobki zminimalizować ryzyko choroby. Wiemy, że dwójka dzieci w domu nie będzie miała większych problemów z infekcjami. W przedszkolu lub żłobku dzieci jest już dużo więcej - nawet 30. Wyobraźmy sobie, że każde z nich przynosi z sobą inne zarazki (mniej lub bardziej groźne). To znacznie zwiększa szansę, że któreś z podopiecznych nie będzie odporne na różne odmiany infekcji.

Nośnikiem zarazków są również zabawki – przynoszone z domu oraz te kupione przez przedszkole, czy żłobek. O ile dzieci możemy nauczyć częstego mycia rąk, to pluszowe misie i plastikowe lalki tak łatwo nie przyswoją sobie tej umiejętności. Stanowią zatem idealne miejsce do gromadzenia się różnych drobnoustrojów.

Zasady dezynfekcji zabawek w przedszkolu i procedura higieniczna

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu jest procedurą konieczną.

Zabawki, z których korzystają dzieci należy czyścić w dwóch etapach:

1. Mycie/czyszczenie

W pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić zabawkę. Trzeba dokładnie wyczyścić jej powierzchnię chusteczkami czyszczącymi lub wyszorować szarym mydłem i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Na tym etapie wystarczy zwykłe szare mydło - specjalne preparaty nie są konieczne do mycia, choć naszym zdaniem ułatwiają pracę. Ważne jest natomiast to, by często wymieniać gąbki.

Podczas mycia trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia, chropowate powierzchnie. Prawdziwą zmorą dla dokładnego mycia są zabawki z elementami puchu, włosów lub częściowo pluszowe. Tu z pomocą przychodzą preparaty do dezynfekcji w sprayu (jeśli zabawka jest w pełni pluszowa, lepiej jest ją wyprać niż umyć).

Mycie usuwa większość bakterii – problem pojawia się w przypadku wirusów, prątków i grzybów, które może usunąć jedynie dezynfekcja. Jest to ważne szczególnie, gdy podejrzewacie Państwo rozprzestrzenianie się infekcji wirusowych, bądź gdy podopieczni mają objawy biegunki, grypy żołądkowej, albo wymiotują.

2. Dezynfekcja

Pod tym terminem rozumiemy proces, w efekcie którego giną wszelkie drobnoustroje, które żerują i rozmnażają się na powierzchni zabawek. Trzeba jednak pamiętać, że jest to drugi etap zadania, czyli:

  • W przedszkolach i żłobkach pracę zaczynamy od mycia zabawki, a następnie przechodzimy do dezynfekcji. Dezynfekcja zabawek w przedszkolach i żłobkach nie może być przeprowadzona bez mycia,
  • Samo mycie nie wystarcza do należytego wyczyszczenia zabawek.

Jeżeli do dezynfekcję wykonamy od razu, bez uprzedniego czyszczenia - skuteczność będzie niewystarczająca, ponieważ drobnoustroje mogą przetrwać pod warstwą tłuszczu i brudu. Pod warstwą biofilmu w przeciągu doby ich liczba może się zwiększyć do stanu sprzed dezynfekcji.

Proszę pamiętać, by ściśle przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wypisanych na używanych preparatach - ten czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych. W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego.

Warto pamiętać, że z zabawek będą korzystać dzieci, dlatego trzeba ostrożnie używać preparatów zawierających alkohole i chlor. Z uwagi na niższą cenę tych środków, dodaliśmy je do katalogu proponowanych towarów. Radzimy, by po dezynfekcji każdą zabawkę opłukać wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką. Większość proponowanych przez nas środków wyparowuje po użyciu, co mocno łagodzi, bądź wyklucza efekty niepożądane. W przypadku zdrowia dzieci nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi.

Można również używać innych gotowych środków odkażających, pod warunkiem, że na ich etykiecie podana jest informacja o nietoksyczności. Pamiętajcie Państwo, aby ściśle przestrzegać podanego sposobu użycia.

Czyszczenie dużych zabawek z plastiku, metalu i drewna

Tego rodzaju produkty są najmniej kłopotliwe w zachowaniu higieny. Wystarczy, zgodnie z opisaną wyżej instrukcją oczyścić ich powierzchnię wodą z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący).

 Jak często powinno się dezynfekować zabawki w przedszkolu?

Odpowiedź na to dość ogólne pytanie, jest zależna od wielu czynników:

  • ilości dzieci,
  • czy dzieci chorują,
  • akie zabawki posiadamy,
  • jakie są standardy higieny (mycie rączek, oddzielne pomieszczenia do jedzenia i zabawy, pozostawianie zabawek w pokoju zabaw),
  • jak często myje się podłogi i blaty oraz urządzenia.

Generalnie zalecamy dezynfekowanie zabaweki przynajmniej raz w tygodniu. Brudne zabawki niezwłocznie po wyjściu dzieci z przedszkola, albo od razu po ich zanieczyszczeniu.

O szczegółowe porady możecie Państwo zapytać inspektorów Sanepidu.

Dobór zabawek do przedszkola/żłobka i procedury higieniczne

Kontakt z przedmiotami, na których znajdują się chorobotwórcze mikroby może doprowadzić do zakażeń krzyżowych. Dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa warto brać przykład z personelu szpitalnego i pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Przede wszystkim, pewne ryzyko powoduje przynoszenie zabawek z domu. Oczywiście wprowadzenie całkowitego zakazu przynoszenia własnych zabawek może zrobić przykrość podopiecznym, dlatego warto uświadomić rodziców co do zasad higieny panujących w placówce, oraz umyć/zdezynfekować przyniesione zabawki.
  • Te same zasady dotyczą zabawek otrzymanych od darczyńców: gdy nie posiadają firmowego opakowania traktujemy je jako skażone i poddajemy opisanemu na początku procesowi.
  • Trzeba upomnieć dzieci, aby nie zabierały zabawek do toalety i przebieralni oraz zwracać uwagę, czy zabawki nie znalazły się w miejscach przeznaczonych do zmiany pieluch.
  • Dzieci nie powinny jeść i pić napojów w trakcie zabawy. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tego będzie wydzielenie konkretnych godzin na posiłki i zabawę, a także konsekwentne mycie rąk.
  • Dodatkowo, zamiast wykonanych z wełny lub tkaniny kapci zalecamy gumowe klapki, jako obuwie zmienne.

Zdaniem wielu ekspertów najlepiej po prostu wykluczyć używanie pluszaków w miejscach publicznych, ponieważ te przechowują zarazki na 90% swojej powierzchni, podczas gdy zabawki o twardych i śliskich powierzchniach tylko na 27%.

Wg renomowanych firm i informacji na ich portalach dostępne są treści szczegółowe dotyczące „Higiena i dezynfekcja w przedszkolach i żłobkach - lista preparatów” i „Plan higieny przedszkola i żłobka”

Przedstawione są dwa plany higieny renomowanych producentów preparatów higienicznych. Plany zostały pieczołowicie przygotowane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży, potwierdzona jest ich skuteczność oraz aktualność. W razie pytań odnośnie doboru preparatów prosimy o kontakt ( własne opracowania ):

{"register":{"columns":[]}}