W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2023

17.04.2023

Vaccine vial with a needle syringe

Europejski Tydzień Szczepień 24 – 30 kwietnia 2023 r. to coroczna inicjatywa Głównego Inspektora Sanitarnego mająca na celu edukowanie  i  informowanie o nowych faktach w zakresie dostępności do szczepień profilaktycznych i ochronnych.

Zadaniem promotorów zdrowia i specjalistów Zdrowia Publicznego jest ciągły wpływ na wzrost wiedzy i świadomości dzieci, młodzieży i osób dorosłych o korzyściach wynikających ze stosowania preparatów szczepionkowych w profilaktyce groźnych chorób zakaźnych (o etiologii wirusowej, bakteryjnej, prionowej, odzwierzęcej lub bezpośrednio z rezerwuaru ludzkiego).

Działaniom edukacyjno-informacyjnym przyświeca idea uzyskania jak najwyższej wyszczepialności i odporności populacyjnej poprzez szczepienia osobnicze -  każdej osoby indywidualne, składające się na uodpornienie grupowe w całym społeczeństwie.

Ważnym elementem działań profilaktycznych jest:

- obalanie fałszywych mitów o szkodliwości preparatów szczepionkowych,

- zwrócenie uwagi na manipulowanie w przestrzeni publicznej faktami na temat bezpieczeństwa stosowania szczepionek w celu dezinformacji,

- przeciwdziałanie otwartej batalii bojkotu dopełnienia obowiązku rodzicielskiego wobec dzieci w zakresie szczepień obowiązkowych, wynikających z Kalendarza Szczepień na dany rok,

- podanie wiarygodnych, opartych na badaniach medycznych i wywiadach  epidemicznych, danych statystycznych dotyczących korzyści, skuteczności i bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych rekomendowanych przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego,

- zachęcanie do sięgania do rzetelnych, sprawdzonych źródeł informacji o szczepieniach (NIZP-PZH, GIS) a unikanie niesprawdzonych treści na portalach społecznościowych.

Pandemia COVID-19 i sytuacja międzynarodowa, związana z migracją dużej liczby ludności wewnątrz Unii Europejskiej oraz z obszarów objętych wojną w Ukrainie sprawiły, że konieczność kompleksowej ochrony zdrowia i profilaktyki chorób zakaźnych jest obecnie jeszcze ważniejsza niż przed 2022 rokiem.

{"register":{"columns":[]}}