W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „#SZCZEPIMYSIĘ” cz. II Europejski Tydzień Szczepień 21 – 27 kwietnia 2024 roku

24.04.2024

napis Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia ochronne to dobrodziejstwo ludzkości, które wprowadzone na masową skalę w XX w. pozwoliło zwalczyć wiele groźnych zakaźnych chorób w skali globalnej.

Warto wiedzieć:

ŚWINKA -  ang. Mumps, nazywana inaczej nagminnym zapaleniem przyusznic jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa (mumpsvirus z rodz. paramyxoviridae). Zwykle przebiega z gorączką, bólem stawów lub głowy, a po kilku dniach infekcja powoduje bolesny obrzęk ślinianek przyusznych. Leczenie świnki koncentruje się na łagodzeniu uciążliwych objawów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wziewną, przez ślinę i przy kaszlu. To choroba wieku dziecięcego, po przechorowaniu nabywa się odporność, ale dorośli także chorują i mogą zaistnieć powikłania, np. zapalenie opon mózgowych.

Epidemiologia: woj. zachodniopomorskie – w 2023 r. odnotowano 50 przypadków, w I kw. 2024 r. 8 przypadków. W powiecie drawskim w 2023 r. – 2 osoby, w I kw. 2024 r. – 4 osoby.

Profilaktyka - schemat szczepień:

1. Dawka - 13 – 15 miesiąc życia

2. Dawka – po ukończeniu 5 r.ż. do ukończenia 6 r.ż.

OSPA WIETRZNA choroba o wysokiej zakaźności, wywoływana przez wirusa VZV (Varicella-Zoster Virus), nazywanego wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – drobnoustroje przenoszą się wraz z powietrzem nawet na kilkadziesiąt metrów. To właśnie stąd wzięła się nazwa choroby. Ospa wietrzna jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Charakterystycznymi objawami są gorączka, osłabienie oraz polimorficzna wysypka skórna z pęcherzykami wypełnionymi płynem. Choroba jest zakaźna w okresie od dwóch dni przed pojawieniem się wysypki, aż do przyschnięcia ostatniego wykwitu. W leczeniu stosuje się leczenie objawowe oraz preparaty wysuszające i antyseptyczne na skórę.

Epidemiologia: woj. zachodniopomorskie – w 2023 r. odnotowano 6.984 przypadki, w I kw. 2024 r. 1.580 przypadków. W powiecie drawskim w 2023 r. – 3002 osób, w I kw. 2024 r. – 27 osób.

Profilaktyka - schemat szczepień:

1. Dawka - 13 – 15 miesiąc życia

2. Dawka - po ukończeniu 5 r.ż. do ukończenia 6 r.ż.

Szczepienia dla dzieci żłobkowych są darmowe !

 

{"register":{"columns":[]}}