W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „#SZCZEPIMYSIĘ” cz. III Europejski Tydzień Szczepień 21 – 27 kwietnia 2024 roku

25.04.2024

napis Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia ochronne to dobrodziejstwo ludzkości, które wprowadzone na masową skalę w XX w. pozwoliło zwalczyć wiele groźnych zakaźnych chorób w skali globalnej.

Warto wiedzieć:

PNEUMOKOKI -  ang. Mumps, nazywana inaczej nagminnym zapaleniem przyusznic jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa (mumpsvirus z rodz. paramyxoviridae. Zwykle przebiega z gorączką, bólem stawów lub głowy, a po kilku dniach infekcja powoduje bolesny obrzęk ślinianek przyusznych. Leczenie świnki koncentruje się na łagodzeniu uciążliwych objawów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wziewną, przez ślinę i przy kaszlu. To choroba wieku dziecięcego, po przechorowaniu nabywa się odporność, ale dorośli także chorują i mogą zaistnieć powikłania, np. zapalenie opon mózgowych.

Epidemiologia: woj. zachodniopomorskie – w 2023 r. odnotowano 216 przypadków, w I kw. 2024 r. 85 przypadków. W powiecie drawskim w 2023 r. – 4 osoby (w wieku 7, 37, 38, 77 lat), w I kw. 2024 r. – 2 osoby (w wieku 60 i 65 lat).

Profilaktyka - schemat szczepień:

1. Dawka - 2 miesiąc życia (po ukończeniu 6 tygodni życia)

2. Dawka - po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia

3. Dawka – po upływie minimum 6 miesięcy od II dawki

ROTAWIRUSY choroba o wysokiej zakaźności, główne objawy zakażenia to wodnista biegunka, gorączka i wymioty. Objawy pojawiają się po około 1-3 dniach od zakażenia. Uważa się, że nawet u około 30% dzieci zakażenie może występować bezobjawowo, jednak osoba chora nadal jest wtedy zakaźna dla otoczenia. Dziecko po zaszczepieniu także jest rezerwuarem wirusa, dlatego należy zachować szczególne zasady higieny tak, by nie doszło do zakażenia domowników, np. przy zmianie pieluszek u dzieci. Małe dzieci są często narażone na odwodnienie i konieczne jest leczenie tej infekcji w oddziale szpitalnym.

Epidemiologia: woj. zachodniopomorskie – w 2023 r. odnotowano 201 przypadków, w I kw. 2024 r. - 6 przypadków. W powiecie drawskim w 2023 r. – 1 osoba, w I kw. 2024 r. - 6 osób.

Profilaktyka - schemat szczepień:

1. Dawka - 2 miesiąc życia (po ukończeniu 6 tygodni życia)

2. Dawka - 4 miesiąc życia

3. Dawka - 5-6 miesiąc życia

Zalecenie: pełny cykl szczepień przed ukończeniem 22 tygodnia życia, z zachowaniem odstępu między dawkami nie krótsze niż 4 tygodnie

Materiały

załącznik​_-​_ulotka​_rotawirusy
załącznik​_-​_ulotka​_rotawirusy.docx 0.07MB
załącznik​_-​_ulotka​_rotawirusy​_(1)
załącznik​_-​_ulotka​_rotawirusy​_(1).docx 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}