W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbadaj się! Movember 2023

16.11.2023

Zbadaj się! Movember 2023

Zbadaj się! Movember 2023

Zbadaj się! Movember 2023

Miesiąc listopad to czas działań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych w szczególności do PANÓW. Samobadanie jąder to ważna praktyka zdrowotna, która ma na celu wykrycie ewentualnych zmian. Jest to istotne ze względu na możliwość wczesnego wykrycia raka, który jest jednym z najczęstszych i jednocześnie najłatwiej uleczalnych typów nowotworów  u młodych mężczyzn. Wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%. Występuje najczęściej u chłopców i mężczyzn pomiędzy 15 a 40 rokiem życia.

 

Metoda  „samobadania” :

  • Wykonuj samobadanie przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej podczas lub po ciepłej kąpieli, ponieważ ciepło powoduje, że skóra jest bardziej rozluźniona, co ułatwia badanie.
  • Stań lub usiądź w wygodnej pozycji. Znajdź wygodne miejsce, gdzie będziesz mógł spokojnie dokładnie się zbadać.
  • Spójrz na swoje ciało w lustrze. Delikatnie podnieś jedno jądro w dłoni i zbadaj je na obecność jakichkolwiek guzków, twardości, opuchlizny lub nieprawidłowości. Powtórz ten krok z drugim jądrem.
  • Sprawdź struktury znajdujące się nad jądrami. Upewnij się, że nie ma na nich żadnych nieprawidłowości.
  • Zwróć uwagę na ewentualne bóle. Jeśli odczuwasz ból, dyskomfort, czy jakiekolwiek nieprawidłowości podczas samobadania, skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.

Pamiętaj, że samobadanie jąder nie jest substytutem regularnych badań u lekarza.                 Zaleca się, aby młodzi mężczyźni samobadali się regularnie oraz odwiedzali lekarza w celu przeprowadzenia badania fizycznego przynajmniej raz do roku. Wczesne wykrycie raka może znacząco poprawić szanse na skuteczne leczenie.

Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
  • spełniasz kryterium wiekowe:
    • 50-65 lat
    • 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia (Rodzic, Rodzeństwo) miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są także współfinansowane z Funduszy Europejskich. W badaniach tych mogą wziąć udział m.in. osoby  poniżej 40 roku życia, spełniające określone kryteria.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}