Podsumowanie wypoczynku letniego 2022r.
01.09.2022
Podsumowanie wypoczynku letniego 2022r.
W 2022 roku na terenie Gdańska zorganizowano 261 turnusów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży w tym:
- 216 turnusów w formie wyjazdowej jako kolonie;
- 45 turnusów w formie w miejscu zamieszkania jako półkolonie.
Z wypoczynku skorzystało ogółem 16241 dzieci i młodzieży. W wypoczynku
w miejscu zamieszkania uczestniczyło 14025 dzieci i młodzieży, natomiast w formie wyjazdowej 2216 dzieci i młodzieży.
Kolonie zorganizowane były w granicach administracyjnych m. Gdańska
w ośrodkach wczasowych i hotelowych, internatach, bursach, szkolnych schroniskach młodzieżowych, ośrodkach sportowych. Półkolonie organizowano w: szkołach, domach kultury, klubach osiedlowych, halach sportowych oraz w innych obiektach użyteczności publicznej.
Skontrolowano turnusy wszystkich organizatorów wypoczynku w ramach nadzoru nad wypoczynkiem. Ogółem przeprowadzono 263 kontrole. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży współpracowano z Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Komendą Miejską Policji przeprowadzając łącznie 9 wspólnych kontroli.
Większość organizatorów, podczas trwania letniego wypoczynku, zapewniło dzieciom
i młodzieży bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach, a także opiekę medyczną i ratownika w czasie korzystania z kąpielisk.
W zakresie żywienia dzieci i młodzieży nie stwierdzono nieprawidłowości. W zakresie pobytu dzieci na 1 turnusie wypoczynku w miejscu zamieszkania stwierdzono nieprawidłowości sanitarno-higieniczne (m.in. brudna umywalka, brodzik, podłogi
w pomieszczeniach sanitarnych oraz brudne regały w salach pobytu i szatni dla dzieci).
Za stwierdzone nieprawidłowości na osobę odpowiedzialną nałożono mandat karny
w wysokości 500 zł.
Do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku wpłynęła
1 interwencja dotycząca występowania pluskiew na turnusie wypoczynku zorganizowanego w formie nocowania. W czasie kontroli przeprowadzonej wspólnie z przedstawicielem Pomorskiego Kuratorium Oświaty ustalono, że nocowanie dzieci nie odbywało się w czasie półkolonii letnich lecz w ramach odrębnej formy edukacyjnej i na podstawie oddzielnej opłaty i umowy z rodzicami. W czasie kontroli nie stwierdzono naocznie występowania pluskiew, warunki sanitarne pomieszczeń nie budziły zastrzeżeń.
Oferowany uczestnikom program zajęć był wyjątkowo ciekawy, różnorodny i bogaty
w atrakcje, tj.: warsztaty artystyczne, kulinarne, origami, survivalowe, gra w kręgle, zajęcia językowe, taneczne, nauka jazdy konnej, pływania kajakiem, deską SUP, zajęcia komputerowe, sportowe, spacery, gry terenowe i zabawy na świeżym powietrzu oraz wycieczki na terenie Trójmiasta.
W czasie wypoczynku letniego oprócz czynności kontrolnych, wzmożono działania profilaktyczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego przebiegu wypoczynku dzieci i młodzieży. W kontrolowanych obiektach przekazywano organizatorom materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznych wakacji, dróg zakażenia WZW A, B i C, gruźlicy, objawów grypy i przeziębienia, KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgu), używek: nikotyna, alkohol, nowe narkotyki, ABCDE czerniaka, informacji na temat: HIV i AIDS, meningokoków, wszawicy, świerzbu, owsicy, próchnicy, a także przekazywano ulotki
w języku ukraińskim dot. salmonelli, szczepień przeciw COVID-19, WZW typu A, krztuścowi, odrze, poliomyelitis. Dodatkowo w ramach działań profilaktycznych, edukacją objęto dzieci i młodzież oraz ich opiekunów, przeprowadzając akcje edukacyjno – informacyjne pt. „Bezpieczne Lato 2022” w 15 placówkach.
Na spotkaniach poruszono tematy związane z bezpiecznym zachowaniem się w czasie wypoczynku oraz omówiono zasady higieny. Uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania
i aktywnie angażowali się podczas prezentacji.