Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”
28.10.2025
Program edukacyjny „Bieg po zdrowie” skierowany do uczniów klas IV szkół podstawowych. Został on zainicjowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Główne cele programu:
· opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
· zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Adresaci programu:
- dzieci w wieku 9-10 lat – uczniowie klas IV szkół podstawowych,
- rodzice, opiekunowie,
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, oraz ulotkę informacyjną dla rodziców.
Podczas zajęć dzieci będą:
· dyskutować,
· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
· liczyć koszty palenia papierosów,
· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
· tworzyć komiks z bohaterami programu.
Struktura programu:
1. Scenariusze zajęć z dziećmi:
- Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe
- Jak się nie dać złowić nałogowi?
- Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
- Palenie szkodzi!
- Jak to zrobić, żeby nie palić?
- Jak to zrobić, żeby inni nie palili?
2. Scenariusze dwóch spotkań z rodzicami.
Na realizację niniejszego programu proponuje się przeznaczyć 5–7 godzin zajęć lekcyjnych do przeprowadzenia z dziećmi i 2 godziny na spotkania z rodzicami. Lekcje odbywają się w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Podstawą całego cyklu są przygotowane przez uczniów cztery zadania, które dotyczą różnych aspektów problemu uzależnienia nikotynowego oraz prewencji w tym zakresie. Do każdego z zadań opracowano szczegółowe instrukcje/pomoce dydaktyczne ułatwiające ich wykonanie (między innymi zeszyt pracy ucznia). Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów IV klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów. Autorzy programu opracowali również narzędzia jego ewaluacji, kierowane zarówno do uczniów jak i ich rodziców.
Nagrane zostały również filmy edukacyjne z udziałem psychologów oraz autorów programu. Pierwszy cykl to trening umiejętności wychowawczych zaprezentowanych przez Panią Dominikę Ambroziewicz-Wnuk, psychologa z Centrum Busola. W cyklu pt. „Dlaczego warto budować i dbać o poprawną komunikację z dzieckiem?” udział wzięła Pani Patrycja Szeląg-Jarosz – psycholog z Centrum Busola. Film z udziałem autorów programu - Panią Kamillą Bargiel-Matusiewicz i Panem Rafałem Dziurlą poświęcony został założeniom programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYixRDBDj79fDMDUYW3GZgwDzVru4becW
Filmy umożliwiają:
· szybkie i łatwe zapoznanie się z programem,
· poznanie kluczowych wskazówek dotyczących wychowywania dzieci,
· poznanie sposobów komunikowania się z dzieckiem,
· poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniami dzieci,
· skłonienie do refleksji i przemyśleń.
Materiały
Bieg po zdrowie - Dobry kontakt z dzieckiem to podstawa!Bieg_po_zdrowie_-_Dobry_kontakt_z_dzieckiem_to_podstawa!_[720p].mp4 35.41MB Bieg po zdrowie - palenie a potrzeby
Bieg_po_zdrowie_-_palenie_a_potrzeby_[720p].mp4 26.89MB Bieg_po_zdrowie_-_Palenie_a_wartości
Bieg_po_zdrowie_-_Palenie_a_wartości_[720p].mp4 34.37MB Bieg_po_zdrowie_-_powody_palenia_papierosów
Bieg_po_zdrowie_-_powody_palenia_papierosów.mp4 20.15MB Bieg_po_zdrowie_-_styl_w_jakim_wychowujesz_dziecko_ma_znaczenie!
Bieg_po_zdrowie_-_styl_w_jakim_wychowujesz_dziecko_ma_znaczenie!.mp4 14.08MB Bieg_po_zdrowie_-_Założenia_programu
Bieg_po_zdrowie_-_Założenia_programu_[720p].mp4 44.77MB BPZ Efekty_realizacji_programu_antytytoniowej
BPZ_Efekty_realizacji_programu_antytytoniowej.pdf 0.97MB BPZ Raport_z_ewaluacji_I_edycji
BPZ_Raport_z_ewaluacji_I_edycji.pdf 2.20MB BPZ Załącznik-Rozdz-2-Informacje-dla-uczniów
BPZ_Załącznik-Rozdz-2-Informacje-dla-uczniów.pdf 1.95MB BPZ_Plakaty
BPZ_Plakaty.pdf 17.23MB BPZ_Podręcznik
BPZ_Podręcznik.pdf 59.69MB BPZ_Zeszyt-ćwiczeń-dla-uczniów
BPZ_Zeszyt-ćwiczeń-dla-uczniów.pdf 23.35MB