W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zalecane Szczepienia dla podróżujących

Przed wyjazdem za granicę należy uzyskać informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju do którego się wybieramy. Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące zagrożeń epidemiologicznych o charakterze nadzwyczajnym są publikowane w zakładce Bezpieczne podróżowanie.

Przed wyjazdem za granicę należy uzyskać informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju do którego się wybieramy.

Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące zagrożeń epidemiologicznych o charakterze nadzwyczajnym są publikowane w zakładce Bezpieczne podróżowanie.

Jeśli planujesz podróż za granice zaplanuj szczepienie

W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, co pozwoli uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii.

W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy (lub w określonym regionie tego kraju) zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:

  • żółta gorączka,
  • dur brzuszny,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • choroba meningokokowe,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wścieklizna.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest szczepieniem wymaganym (obowiązkowym) przy wjeździe do niektórych krajów strefy tropikalnej, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. W tych krajach Międzynarodowa Książeczka Szczepień (tzw. żółta książeczka) zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi stanowi potwierdzenia posiadania wymaganych szczepień. Wykonanie pozostałych szczepień jest dokumentowane przez lekarza w Międzynarodowej Książeczce Szczepień na wniosek pacjenta. Lista placówek medycznych, które prowadzą szczepienia przeciw żółtej gorączce znajduje się po prawej stronie w plikach „Może Ci się przydać”.

Równocześnie należy podkreślić, że wyjazd za granicę powinien być okazją dla uzupełnienia również rutynowych szczepień (podstawowych lub przypominających) przeciw chorobom zakaźnym, które mogą wystąpić na całym świecie niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy:

  • tężec, błonica i krztusiec,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • odra, świnka i różyczka,
  • poliomyelitis.

Szczególnie przydatne są informacje publikowane przez następujące organizacje:

Źródło:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.

 

Materiały

Wykaz punktów szczepień dla podróżujących
Wykaz​_punktów​_szczepień.pdf 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}