W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Szanowni Państwo,

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS . Jest to jedna z zarządzaniem informacji na rzecz zdrowia publicznego prowadzonego przez organizację.

W 2021 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z Aids ) brzmi: KoniecUNAIDS. Koniec AIDS. Koniec pandemii ( Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii ). Podkreśla się dziesięć sposobów pilnowania, aby powstać kresu w każdym miejscu, które mają powstać AIDS i inne pandemie.

HIV pozostaje bez utraty zdrowia publicznego, dotykanie osób. W 2020 roku na świecie:

  • 37 700 000 osób żyło z HIV;
  • 680 000 osób zmarło z przyczyn perks z HIV;
  • Wykryto 1 500 000 nowych HIV;
  • 73% osób dorosłych żyjących z HIV, aby zapewnićo terapię antyretrowirusową.

UNAIDS przed 1 grudnia przypomina, że ​​brak odważnych dyrektyw się z ryzykiem, że cel zakończenia AIDS 2030 r. nie zostanie zrobione, które zostanie pokonane, pokonując próby, pokonując próby, próbując rozwiązać próby zwalczania HIV/AIDS, nie usuwając problemu lub narzędzi do robienia AIDS.

Punkty odniesienia w ostatnichach światowych poczynił znaczne postępy w radzeniu sobie z epidemią HIV/AIDS, ważne globalne cele na 2020 r. nie musi się osiągać. Podziały, dysproporcje w dostępie do uzdrowienia, które uzdrowimy i niektóre lekceważenie praw do z przyczynowodzenia, przyczyniących, że HIV pozostanie globalnym problemem zdrowotnym.

Trwająca od dwóch lat epidemia COVID-19 prowadzi do pogłębienia nierówności sprawiając, że życie wielu osób zakażonych HIV jest trudniejsze. Zwalczanie tych nierówności będzie nie tylko kluczowe dla zakończenia AIDS, ale również przyczyni się do postępów w zakresie praw człowieka w kluczowych populacjach i osób żyjących z HIV. Sprawi, że społeczeństwa będą lepiej przygotowane do pokonania  HIV, co przełoży się na ożywienie gospodarcze i stabilność w przyszłości.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci inwestycje w opiekę medyczną i zapewnienie leczenia osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i były wsparciem w walce z COVID-19. Zmieniły się w ostatnich latach perspektywy na przyszłość osób żyjących z HIV. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykrywaniu wirusa w organizmie, zakażenie HIV nie jest już wyrokiem; można przez długie lata cieszyć się życiem. Wprowadzenie leczenia ARV spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. zakażenie stwierdzono u 26 486 osób.

Na koniec października 2021 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było 14 326 pacjentów, w tym 96 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń wykrywanych jest w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. Dlatego ważne jest podejmowanie inicjatyw profilaktycznych, odpowiadających na różne potrzeby odbiorców.

Krajowe Centrum ds. AIDS od 2020 r. prowadzi kampanię edukacyjną pt. „Czy wiesz, że…”, dotyczącą różnych problemów związanych z HIV/AIDS: począwszy od podstawowej wiedzy, poprzez promocję testowania w kierunku HIV, aż po wieloaspektową profilaktykę farmakologiczną. Ten ostatni temat miał swoją odsłonę w drugiej połowie listopada (więcej na stronie aids.gov.pl).

W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.

Przyłączamy się do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w konferencjij z okazji Światowego Dnia AIDS XXVIII „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.

W tym roku Konferencja odbędzie w dniach 1 - 2 grudnia. Konferencja jest-gadżemy forum dyskusyjny poświęconym zapomogi HIV i A pod kątem medycznospołecznym, zorganizowanym Światowego Dnia AIDS w naszym kraju. Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje dwóm sesjom:

I sesja – HIV i koinfekcje

II sesja – Okiem badacza – Krajowy Program Testnia Zakażeń HIV Zwalczania AIDS w międzynarodowym i międzynarodowym.

Konferencja będzie w systemie hybrydowym. Więcej informacji oraz warunki siedlisk się pod linkami .

Organizatorzy napisali serdecznie zapraszamy do rozwoju.

{"register":{"columns":[]}}