W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje

19.07.2021

bezpieczne wakacje

W powiecie grójeckim nie ma zgłoszonych do Sanepidu kąpielisk ani miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Żadna gmina nie wyraziła chęci zorganizowania strzeżonych i objętych nadzorem miejsc wypoczynku nad wodą, gdzie byłby ratownik, nadzór nad jakością wody czy zagwarantowane sanitariaty. Bezpiecznie pływać możemy tylko w basenach. Tym bardziej korzystając z tzw. dzikich kąpielisk musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

 Dzieci mogą kąpać się tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Nie dopuszczalna jest kąpiel po alkoholu (piwo to też alkohol!) i bezpośrednio po posiłku. Gdy ciało jest rozgrzane na słońcu powinniśmy wchodzić do wody powoli, stopniowo je ochładzając. Skoki do wody poza miejscami do tego przeznaczonymi są niezwykle niebezpieczne i mogą skończyć się kalectwem lub nawet śmiercią. Pływać powinniśmy tylko w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej pod okiem ratownika. Mniej wytrawni pływacy powinni zażywać kąpieli w wodzie sięgającej do pasa. Dla doskonale pływających granica 50 metrów od brzegu nie powinna być przekraczalna. Większość utonięć odnotowuje się właśnie wśród osób, które dobrze pływają, ale przeceniły swoje możliwości i zlekceważyły niebezpieczeństwo. Na kajakach i żaglówkach nie wolno zapominać o kapoku.

Woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli, mycia rąk czy picia! Może zawierać wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, gdyż jest w zamkniętym obiegu a jej czystość badana jest sporadycznie. Co innego kurtyny wodne. Wykorzystywana w nich woda jest bezpieczna, pobierana z wodociągu.

Należy chronić się przed szkodliwym wpływem promieniowania UV stosując kremy z filtrami, unikając kąpieli słonecznych w godzinach południowych, tj. od godz.11 do 15. Warto zadbać o czapkę z daszkiem, chroniącą głowę i oczy. Okulary przeciwsłoneczne muszą zawierać filtr UV

W gorące dni wszystkie produkty spożywcze łatwiej się psują. Zatrucia pokarmowe są częstą zmorą urlopowiczów. Należy dokładnie myć warzywa, owoce i ręce.  Produkty spożywcze prawidłowo przechowywać i dbać o porządek  w lodówce (na oddzielnej półce nabiał, wędlina, mięso i warzywa).

Częstą i niechcianą pamiątką z wakacji mogą być wszy. Małe, biało-szare kuleczki mocno przytwierdzone do włosa oraz wzmożony świąd skóry głowy dobitnie świadczą o wszawicy. Leczniczy szampon z apteki stosowany wg. ulotki szybko rozwiąże problem.

Uważać trzeba również na kleszcze. Dorosłego kleszcza żerującego na nas raczej nie przeoczymy, ale jego młodsze, niewielkie formy jest trudniej zaobserwować, a to one są odpowiedzialne za większość zakażeń boreliozą. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć stosując do tego odpowiednie przyrządy. Nie wolno go wyjmować palcami, wykręcać, ani smarować.

Latem każdy z nas powinien znaleźć choć trochę czasu na wypoczynek, który w połączeniu z rozwagą z pewnością zaprocentuje zdrowiem i kondycją na cały rok.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu

{"register":{"columns":[]}}