W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 21 – 27 kwietnia 2024 r.

18.04.2024

Europejski Tydzień Szczepień

Kampania w roku 2024 ma na celu poprawę wykonywania szczepień ochronnych

Szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Powszechne szczepienia pomogły wyeliminować ospę i polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością.
Szczepiąc się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień.
Zaszczepienie się może zatem pomóc także w ochronie małych dzieci, osób starszych, osób ze słabym układem odpornościowym, pacjentów onkologicznych i osób niemogących przyjąć szczepionki z powodów medycznych, a więc wszystkich tych, którzy są zagrożeni w sytuacji szerzenia się chorób w społecznościach.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich.
Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie.
Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.

{"register":{"columns":[]}}