W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2021

06.04.2021

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia 1948 roku. Każdego roku WHO wybiera jeden kluczowy problem dotyczący zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi,
a którego skutki odczuwalne są w skali całego świata, zachęcając do wspólnego działania ludzi w różnym wieku i z różnych społeczności.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021r., jest Budowanie  sprawiedliwszego i  zdrowszego  świata dla wszystkich”.

Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 . Obecna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu  do leczenia, a przede  wszystkim rolę personelu medycznego
w czasie pandemii.

Jednak działania zmierzające do powyższego celu każdy z nas może podejmować w swoim otoczeniu, poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W tym trudnym okresie pandemii powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
W Światowy Dzień Zdrowia, 7 kwietnia 2021 r., WHO zaprasza do udziału w nowej kampanii na rzecz budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata.
COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najostrzejszy dla tych społeczności, które były już narażone, które są bardziej narażone na chorobę, rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i częściej odczuwają negatywne konsekwencje w wyniku środków wdrożonych
w celu powstrzymania pandemii.

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu wielu chorób jest promocja zdrowia. To dzięki programom edukacyjnym kształtowane są prawidłowe postawy prozdrowotne dlatego Światowy Dzień Zdrowia
w Kaliszu wiąże się z inauguracją Kaliskiego Tygodnia Zdrowia. W roku 2021 odbędzie się VII edycja. Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kaliszu zaprasza do udziału.
 W akcji mogą wziąć udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz seniorzy z terenu miasta Kalisza i powiatu kaliskiego. Do każdej kategorii wiekowej zostały przygotowane konkursy. Konkurs na  plakat jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem  pod hasłem „Chcemy być bezpieczni!!!” skierowany jest dla trzech kategorii wiekowych: 1) klasy I-III szkół podstawowych, 2)  klasy IV- VI oraz 3) osoby dorosłe.

WHO dokłada wszelkich starań, aby każdy, wszędzie, mógł zrealizować prawo do dobrego zdrowia.