W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

23 luty - Ogólnopolski Dzień Walki Z Depresją

Kampania MZ "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje"

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy.

Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.

To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

Co powinno nas zaniepokoić, jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne, zachowanie dzieci, kolegów i koleżanek?

Obniżony nastrój, smutek, pogorszenie samopoczucia, złość i agresja, napady płaczu, trudności z koncentracją uwagi, trudności z zasypianiem, utrzymująca się przez dłuższy okres niemoc, spadek energii. Osoba doświadczająca pogorszenia stanu psychicznego – zwłaszcza dziecko - często może też skarżyć się na dolegliwości fizyczne takie jak zmęczenie, bóle głowy czy brzucha.

Porozmawiaj z bliskim o tym, co zauważyłeś, zapytaj jak się czuje. Jeśli niepokoi Cię zachowanie kolegi lub koleżanki porozmawiaj z kimś dorosłym – rodzicem, nauczycielem czy szkolnym pedagogiem.

Nie bój się kontaktu ze specjalistą i skontaktuj się celem sprawdzenia, czy objawy świadczą o konieczności podjęcia dalszej diagnostyki u twojego dziecka.

Nie bój się zgłosić niepokojących objawów, nawet jeśli wydają Ci się mylne i znikome.

Telefoniczne wsparcie możesz uzyskać w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka nr tel. 800 12 12 12 lub czatu na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/ (czynny całą dobę).

"Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka

Przez wiele lat uważano, że depresja jest chorobą, która dotyczy wyłącznie dorosłych, a nie dzieci, młodzieży. Dziś już wiadomo, że to nieprawda, a z zaburzeniami nastroju może zmagać się każdy niezależnie od wieku. W okresie dojrzewania psychika młodego człowieka jest szczególnie delikatna: to sprawia, że wydarzenia, które dorosłym mogą wydawać się błahe, dla nastolatka okazują się źródłem dużego cierpienia i mogą mieć długofalowe konsekwencje.

„Ważne jest, aby obserwować dziecko, rozmawiać z nim i nie sprowadzać codziennej komunikacji do standardowego pytania „jak tam w szkole”. Szczególnie w obecnym, trudnym czasie warto wprost pytać pociechę o to, jak się ma, jakie uczucia jej doświadczają, jak radzi sobie z wyzwaniami – nawet, jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku.

Dzieci wracają do szkół, jednak uczucie odizolowania pozostaje. Nawet w grupie rówieśników z uśmiechem „przyklejonym’ do twarzy można czuć się samotnym. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak poradzić sobie z niezrozumiałą stygmatyzacją?

Naprzeciw tym pytaniom oraz kampanii organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia wychodzi seria prelekcji przygotowanych przez Renatę Drygas, PSSE w Krotoszynie; „Prelekcje pod tytułem <Podaj rękę i mów… > przeznaczone są dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych powiatu krotoszyńskiego. Celem spotkań jest uświadomienie młodym ludziom, jak szybko jednym gestem lub słowem można złamać czyjeś życie. Jak hejt skierowany do rówieśników może naznaczyć swoje piętno na długie lata. I w końcu dać nadzieję, że z każdej ekstremalnej sytuacji jest wyjście, jest nadzieja” – myślę, że taka świadomość jest bardzo potrzebna w dzisiejszych, trudnych czasach.

Poza tym, by dać upust emocjom jakie towarzyszą młodym ludziom właśnie w tym niepokornym wieku chciałabym zaprosić uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do udziału w konkursie pod tytułem „Dwa minusy dają plus – apel do rówieśników”. Dokładne informacje oraz regulamin konkursu zostaną przesłane do szkół podstawowych powiatu krotoszyńskiego dnia 23 lutego w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją. Serdecznie zapraszam! 

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/opieka-psychologiczna

Materiały

Deklaracja uczestnictwa w konkursie
BS​_​_Deklaracja​_uczestnictwa​_w​_konkursie.docx 0.01MB
Formularz zgłoszeniowy szkoły do udziału w konkursie
BS​_​_Formularz​_zgłoszeniowy​_szkoły​_do​_udziału​_w​_konkursie.docx 0.01MB
Zgoda na udział w konkursie i wykorzystanie wizerunku - osoba niepełnoletnia
BS​_Zgoda​_na​_udział​_w​_konkursie​_i​_wykorzystanie​_wizerunku​_-​_osoba​_niepełnoletnia.docx 0.01MB
Regulamin Konkursu Dwa minusy dają plus
KT​_Regulamin​_Konkursu​_Dwa​_minusy​_daja​_plus.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}