W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

22.04.2024

Na obrazku widnieje plakat informacyjny. Główny napis to "Europejski Tydzień Szczepień". Jest podtytuł "pod hasłem 'Ratowanie życia poprzez szczepienia'" i daty wydarzenia "21-27 kwietnia 2024 r.". W prawym górnym rogu znajduje się logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na grafice ilustracyjnej przedstawiona jest osoba w białym kitlu medycznym, która podaje szczepionkę osobie siedzącej na krześle. Osoba podająca szczepionkę ma na sobie maseczkę ochronną i rękawiczki, a osoba siedząca jest zwrócona bokiem, z odsłoniętym ramieniem gotowym na przyjęcie szczepionki. Tło jest w pastelowych odcieniach niebieskiego i zielonego z abstrakcyjnymi kształtami i delikatnymi krzyżami przypominającymi znak plus. Na dole plakatu jest mały pasek z datami wydarzenia, napisem "EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ" oraz niewielkimi postaciami ludzi z uniesionymi rękami w geście radości.

Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony w dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., to kolejna okazja do tego, aby temat szczepień ochronnych mógł wybrzmieć z całą swoją mocą. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień to „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.  

W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż
w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą.

Chociaż globalny zasięg szczepień jest dobry – na pięcioro czworo dzieci jest w pełni zaszczepionych, to nadal mamy dużo do zrobienia.

Przydatne informacje:

{"register":{"columns":[]}}