W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21–27 kwietnia 2024 r. - Europejski Tydzień Szczepień

22.04.2024

Plakat z napisem "21–27 kwietnia 2024 r. - Europejski Tydzień Szczepień" oraz zdjęciem strzykawki

Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony w dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., to kolejna okazja do tego, aby temat szczepień ochronnych mógł wybrzmieć z całą swoją mocą. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień  to „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.  

Szczepionki uratowały już życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Powszechne szczepienia pomogły wyeliminować ospę i polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością. Szczepiąc się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień. Zaszczepienie się może zatem pomóc także w ochronie małych dzieci, osób starszych, osób ze słabym układem odpornościowym, pacjentów onkologicznych i osób niemogących przyjąć szczepionki z powodów medycznych, a więc wszystkich tych, którzy są zagrożeni w sytuacji szerzenia się chorób w społecznościach.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu.

Materiały edukacyjne można pozyskać ze stron internetowych:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/

https://www.who.int/

https://medfake.pl/

https://www.ecdc.europa.eu/en

https://vaccination-info.europa.eu/pl

23 kwietnia 2024r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy
z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” dostępną:  

https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/

{"register":{"columns":[]}}