Komunikat dotyczący jakości wody z wodociągu publicznego Spytkowice z dnia 19.06.2026 r.
19.06.2026
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje odbiorców wody z wodociągu publicznego Spytkowice, że w dniu 19.06.2026 r. wydał na podstawie sprawozdań z badania wody z dnia 19.06.2026 r. decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia z ww. wodociągu.
Przeprowadzone badania laboratoryjne próbek wody pobranej w dniu 16.06.2026 r. wykazały przekroczenia parametru mikrobiologicznego:
- punkt poboru: zbiornik- ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22±2°C – w ilości 1100 jtk/ml,
- punkt poboru: NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej w Spytkowicach- ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22±2°C – w ilości 680 jtk/ml.
W związku z powyższym woda do celów konsumpcyjnych, tj. do picia, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością powinna być używana WYŁĄCZNIE po przegotowaniu.
Woda bez ograniczeń może być wykorzystywana do innych celów socjalno-bytowych, higienicznych i domowych, a także do urządzeń sanitarnych (WC).
Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.