W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 w domu pod kontrolą

Jesteś zakażony koronawirusem i przebywasz na izolacji domowej? Obejmie Cię Domowa Opieka Medyczna

Najbardziej niebezpiecznym skutkiem COVID-19 jest uszkodzenie płuc, które powoduje, że poziom nasycenia krwi tlenem (saturacja) maleje i chory się dusi. Nie każdy zakażony ma jednak objawy, które wymagają hospitalizacji. Ważne, by można było szybko wychwycić moment, kiedy doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi około 95-100 proc.

Kogo obejmuje program

Domowa Opieka Medyczna dotyczy pacjentów z COVID-19, którzy:

  • ukończyli 55 lat – są automatycznie włączeni do programu
  • mają mniej niż 55 lat i:
    • zostali zakwalifikowania do programu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
    • zgłosili się do programu, wypełniając formularz Pulsocare.

Twoje dane wprowadza lekarz. Jeżeli jest to możliwe, podaj mu też dane osoby kontaktowej, do której należy dzwonić, jeśli nie będziesz odbierać telefonu. Wpisanie do systemu dodatkowego numeru kontaktowego może okazać się szczególnie pomocne w krytycznych sytuacjach.

Na czym polega Domowa Opieka Medyczna

Po wpisaniu Cię do systemu listonosz dostarczy Ci pulsoksymetr w ciągu 24 godzin, jeśli Twoje dane wprowadzono przed 18.00. Jeżeli wpis miał miejsce w weekend, pulsoksymetr zostanie wysłany w najbliższy dzień roboczy. Listonosz może też przynieść urządzenie w sobotę.

Ściągnij darmową aplikację PulscoCare Doctor – na telefon lub komputer. Aplikacja mobilna dostępna dla systemów Android (Google Play) i iOS (Appstore). Login to Twój numer telefonu, a hasło otrzymasz SMS-em.

Jeśli masz problemy techniczne z zainstalowaniem aplikacji, zadzwoń na infolinię: 790 544 988. Koszt połączenia z infolinią jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej.

Aplikacja łączy się z pulsoksymetrem przez Bluetooth i sama sczytuje dane o poziomie saturacji i tętnie pacjenta. Dane możesz również wprowadzić ręcznie po samodzielnym odczytaniu z ekranu pulsoksymetru.

Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi Cię przez cały proces, który składa się z badania pulsoksymetrem i wywiadu medycznego w postaci ankiety.

Instrukcję do pulsoksymetru i więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl/dom w zakładce „Dla pacjenta”.

Codziennie samodzielnie dokonujesz pomiaru saturacji oraz tętna za pomocą pulsoksymetru. Ponadto mierzysz sobie temperaturę, notujesz liczbę oddechów i objawy chorobowe.

Jak wykonywać pomiary pulsoksymetrem

  • pomiary trzeba wykonywać po kilku minutach odpoczynku
  • przed wykonaniem pomiarów trzeba umyć ręce
  • pomiary trzeba przeprowadzić w pozycji siedzącej
  • podczas korzystania z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci.

Jak możesz otrzymać wsparcie psychologa

Zaznacz w aplikacji PulsoCare w trakcie pomiarów „inne objawy”, a skontaktują się z Tobą konsultanci, aby umówić rozmowę z psychologiem. Otrzymasz profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne w tym trudnym czasie.

Kiedy skontaktuje się z Tobą lekarz

Wprowadzone przez Ciebie wyniki są przesyłane do systemu. Reaguje, jeśli twoje wyniki wskazują na pogorszenie stanu zdrowia. Zawiadamia wówczas Centrum Kontaktu DOM. W efekcie dzwoni do Ciebie konsultant i przeprowadza dodatkowy wywiad. Możesz zostać skierowany na konsultację w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultant od razu wyśle po Ciebie zespół ratownictwa medycznego.

Opracowane algorytmy pomagają wcześnie wychwycić pacjentów, u których może dojść do pogorszenia stanu zdrowia lub bezpośredniego zagrożenia życia, a którzy w odpowiednim czasie powinni trafić na leczenie szpitalne.

{"register":{"columns":[]}}