W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętaj: woda w fontannach nie jest badana, nie nadaje się do kąpieli ani picia.

08.08.2023

Pamiętaj: woda w fontannach nie jest badana, nie nadaje się do kąpieli ani picia.

Fontanny to jedynie ozdobne elementy architektury, które schładzają powietrze w najbliższym otoczeniu To ulubione miejsca odpoczynku, zwłaszcza w upalne dni, kiedy wszyscy poszukują chłodu i orzeźwienia.

Pamiętajmy, że woda w fontannach nie nadaje się do picia, mycia i do kąpieli, a korzystanie z fontann dekoracyjnych niezgodnie z ich przeznaczeniem stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi:

- woda w fontannach nie podlega badaniom i nie jest pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

- z fontann często korzystają zwierzęta, szczególnie ptaki, koty i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne,

- nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia,
a szczególnie dla zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty.

- kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża i płyta fontanny, na które wylewa się woda są śliskie i wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem,

- woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, 
a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia z uwagi na jej możliwe wszelakie zanieczyszczenia: odchodami zwierząt i ptaków, jak również rozkładającymi się roślinami, czy resztkami żywności wrzucanymi często przez dzieci i dorosłych do fontanny.

W Polsce istnieje zakaz kąpieli w fontannach miejskich. Brak wyraźnego oznakowania powoduje, że ludzie w upalne dni chętnie wykorzystują wodę z fontann do schłodzenia ciała. Należy jednak mieć świadomość, że wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Problem ten nabiera większego znaczenia w przypadku zamkniętego obiegu wody w fontannach, bowiem ten sposób krążenia wody przyczynia się do kumulowania coraz większych ilości zanieczyszczeń. Brak regulacji prawnych sprawia, że nie istnieją jakiekolwiek wymagania mikrobiologiczne, jakie musi spełniać woda w fontannach.

Korzystajmy więc z miejsc przygotowanych z myślą o bezpiecznej zabawie w wodzie, takich jak pływalnie kryte i odkryte, aquaparki, kąpieliska oraz urządzenia służące do schładzania ciała, takich jak kurtyny wodne i wodne place zabaw. Nad bezpieczeństwem wody w tych obiektach czuwają nie tylko ich organizatorzy, ale również Państwowa Inspekcja Sanitarna.

PSSE Olkusz

(wykorzystano informacje zawarte w stanowisku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz w opracowaniach GIS)

{"register":{"columns":[]}}